Jak Sklonować Roślinę Marihuany?
Istnieją dwie główne metody uprawy marihuany. Pierwsza z nich to wysianie nasion a druga to klonowanie. Jeśli znalazłeś idealną dla siebie roślinę cannabisu i myślisz, że właśnie nadszedł czas, aby ją sklonować, to my powiemy Ci w jaki sposób to zrobić. Dzięki tej instrukcji stworzysz klony w zaledwie dziesięć dni.
Jeśli masz dobrą rękę do uprawy marihuany to następnym logicznym krokiem jest klonowanie. Większość growerów zaczyna klonowanie dopiero wtedy, gdy rośliny są na to gotowe i posiadają już jedną albo kilka wykształconych gałązek. Dzieje się tak, ponieważ technika klonowania polega na stworzeniu dokładnej repliki rośliny, z której pobierane są klony.
Hodowanie roślin z nasion marihuany oznacza jednocześnie, że w danej roślinie będą pojawiały się różne wariacje. Natomiast w ogrodzie, w którym występują same klony pobrane z jednej i tej samej rośliny matki pojawią się niemalże identyczne rośliny. Jak możesz sobie wyobrazić, klonowanie jest dopiero wtedy cenne i naprawdę opłacalne, gdy trafisz na wyjątkową roślinę matkę.
Dlaczego Warto Klonować Rośliny Marihuany?
Jeśli dopiero zaczynasz uprawiać rośliny, zobaczysz w swoim ogrodzie szeroką gamę fenotypów. Niektóre rośliny rosną większe, niektóre słabsze, a niektóre bardzo silne.
Często hodowcy szukają rośliny, która jest silna, ma wysoką moc, mocno pachnie i daje duże plony. Czasami nie uzyskasz wszystkich tych cech w jednej roślinie i z tego powodu może to zająć wiele pokoleń, zanim w końcu dotrzesz do tej odpowiedniej rośliny.
Dla niektórych hodowców ważniejsze będą inne czynniki, jak czas uprawy i rozmiar rośliny. Zasadniczo trzeba zdecydować się na kilka najważniejszych cech, które chcesz zobaczyć w swoim ogrodzie, a następnie sklonować te rośliny.
Klonowanie jest również dobrym sposobem na uniknięcie zakupu nowych nasion. Jeśli masz swoje ulubione odmiany i nie chcesz kupować w kółko tego samego produktu. Niemniej jednak, jest też wielu hodowców, którzy pragną różnorodności w swoich ogrodach.
Po dokładnym określeniu, które rośliny chcesz sklonować nadszedł czas, aby rozpocząć proces klonowania. Jest to procedura o wiele łatwiejsza niż kiełkowanie nasion i jest zaskakująco łatwa.
Odpowiedni Sprzęt Do Klonowania
Mimo że klonowanie jest stosunkowo proste, potrzebujesz do tego kilku gadżetów, których być może jeszcze nie masz. Narzędzia te są niezbędne w procesie klonowania i dają większą szansę na sukces.
Taca uprawowa do klonowania: Posiadanie odpowiedniej tacy do klonowania nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie ułatwia całą pracę. Taca uprawowa do klonów pomaga utrzymać właściwą wilgotność, aby klony mogły się ukorzenić.
Podłoże do ukorzeniania: Najlepsze podłoże do klonowania jest podmiotem dyskusji. Można użyć wełny mineralnej lub sprasowanego granulatu torfowego. Ten ostatni jest najbardziej zalecany i działa najbardziej konsekwentnie. Alternatywą jest pozwolenie korzeniom na zakorzenienie się w wodzie, co również nie wymaga stosowania hormonów korzeniowych.
Hormony ukorzeniające: Istnieje wiele różnych hormonów ukorzeniających, których można użyć, ale musisz być świadomy, że niektóre rośliny lepiej reagują na żel, a inne na proszek. Aby obejść ten problem (nie możesz wiedzieć tego wcześniej), możesz po prostu użyć obu. To nie zaszkodzi i zapewni, że roślina skutecznie się ukorzeni.
Żyletka: Będzie Ci potrzebna do przycinania rośliny matecznej.
Duża miska z wodą: Do ochrony sadzonek rośliny macierzystej.
Butelka ze spryskiwaczem z wodą: Aby zapewnić wilgoć podczas procesu ukorzeniania.
Wysokiej jakości światło do uprawy: ponieważ klony również potrzebują światła.
Jak Przygotować Szczepki?
Aby zapewnić prawidłowe ukorzenianie klonów, należy odpowiednio przygotować ścinki. Przede wszystkim nie należy nawozić rośliny macierzystej w ostatnich dniach przed przycinaniem. Jeśli przed przycinaniem w liściach i łodygach jest zbyt dużo azotu, będą one po prostu rosły do góry zamiast się zakorzeniać.
Należy również upewnić się, że cięcie odbywa się jak najbliżej łodygi i w miarę możliwości pod kątem 45 stopni. Najlepiej jest używać gałęzi, które są dalej w dół rośliny. Zazwyczaj są one nieco bardziej ukryte. Dobrym pomysłem jest również lekkie skrócenie blaszki liściowej, dzięki czemu liście stają się krótsze.
Po wycięciu szczepek włóż je bezpośrednio do miski z wodą. Dzięki temu łodygi nie zaczną wysychać, a w środku nie powstaną pęcherzyki powietrza.
Jak Zainicjować Ukorzenianie?
Teraz, gdy skończyłeś już wycinanie klonów, nadszedł czas na przygotowanie podłoża do ukorzeniania i posadzenie sadzonek. Jest to najważniejsza część całego procesu.
Zacznij od zanurzenia krążków torfowych w ciepłej wodzie. Jeśli używasz wełny odżywczej, możesz pominąć ten krok. Zanurzanie sprawi, że krążki uniosą się do góry.
Uformuj rzędy w swojej tacy uprawowej z granulatem torfowym lub wełną odżywczą.
Teraz nadszedł czas na hormony ukorzeniające. Weź swoją sadzonkę i zanurz dolny koniec (ten, z którego mają wyjść korzenie) w żelu do ukorzeniania, a następnie w proszku ukorzeniającym. W ten sposób na każdym klonie powstają dwie warstwy hormonu ukorzeniającego. Ostrożnie umieść każdy z klonów w krążkach torfowych. Muszą one pewnie tkwić w środku krążków, inaczej się nie ukorzenią. Jeśli weźmiesz wełnę odżywczą, to są w niej już gotowe otwory. Również w tym przypadku każda łodyga musi idealnie znajdować się w jej wnętrzu.
Teraz wszystkie twoje klony są już w medium. Podlej każdy z nich łyżeczką wody. To uaktywni hormony ukorzeniające i teraz możesz umieścić klony pod światłem. Spryskaj klony i całą tacę do sadzonek odrobiną wody. Wilgoć jest niezbędna, aby klony wypuściły korzenie.
Teraz możesz zamknąć pokrywę mini szklarni i umieścić ją pod lampami. Siła światła zależy od ilości posiadanych klonów. Ogólnie rzecz biorąc, świetlówki powinny wisieć około 2,5 – 5 cm nad tacą. Jeśli używasz lamp halogenowych, muszą one znajdować się dalej, około 60 cm nad powierzchnią szklarni. Im więcej światła dostaną sadzonki, tym lepiej. Pozostaw światło włączone przez 18 godzin dziennie. Pokrywa szklarni zazwyczaj posiada otwory wentylacyjne. Trzymaj je zamknięte przez pierwsze dwa dni. Dzięki temu wilgoć pozostanie w środku.
Teraz twoja szklarnia z klonami jest gotowa i pełna sadzonek. Najtrudniejsza część została wykonana. Wszystko, co musisz teraz zrobić, to dbać o swoje klony przez następne dwa tygodnie, po czym powinny one już być ukorzenione.
Pielęgnacja Klonów w Mini Szklarni
Utrzymuj temperaturę pomieszczenia na poziomie około 20°C. Codziennie należy otwierać szklarnię i spryskiwać rośliny i korzenie wodą. Po 3 dniach otwórz otwory wentylacyjne w szklarni. Spowoduje to, że medium uprawowe zacznie wysychać a sadzonki będą zmuszone szukać wilgoci poprzez wypuszczenie korzeni. Jeśli otwory wentylacyjne są otwarte, należy spryskiwać wszystko wodą dwa razy dziennie.
Około 5 dnia należy sprawdzić, czy medium jest całkowicie suche. Jeśli tak, to dodaj pół litra wody. Wlej wodę tylko do podstawki, a nie na medium. Tym samym dajesz klonom sygnał, żeby szukały wody na dole. Jeśli polejesz wodą torf czy wełnę, to szczepki wypuszczą korzenie, ale nie będą one zbyt długie.
Następnego dnia zamknij otwory wentylacyjne i kontynuuj spryskiwanie klonów wodą dwa razy dziennie. Do tego czasu większość klonów powinna się już ukorzenić. W 8 i 9 dniu prawie wszystkie klony powinny mieć korzenie. Teraz nadszedł czas na dostarczenie im bardzo lekkich składników odżywczych. W tym celu należy ponownie wlać do podstawki pół litra wody, ale tym razem z bardzo małym stężeniem składników odżywczych. Nie otwieraj otworów wentylacyjnych. Dzięki temu składniki odżywcze pozostaną w systemie. Po 10 dniu nadszedł czas, aby zdjąć pokrywę szklarni. Pozwól roślinom przyzwyczaić się do normalnej wilgotności, jaka panuje w pomieszczeniu.
Przesadzanie Klonów do Większych Doniczek
Teraz, gdy Twoje klony mają już korzenie, są gotowe do przesadzenia ich do ziemi. Należy jednak uważać, gdy nadejdzie czas przesadzania ich do doniczek, ponieważ są to wciąż bardzo delikatne roślinki. Jeśli podczas przesadzania nie będziesz ostrożny, cała ciężka praca, jaką do tej pory wykonałeś pójdzie na marne. Kiedy klony będą już w podłożu, można je traktować jak zwykłe rośliny.