Jak Dolistnie Nawozić Rośliny Marihuany
Rośliny konopi indyjskich, podobnie jak wszystkie inne rośliny, czerpią energię wytwarzaną podczas procesu zwanego fotosyntezą. Proces ten polega na połączeniu kilku różnych składników w liściach w celu wytworzenia energii ze światła.
Wchłanianie lub przepuszczanie tych płynnych lub gazowych składników odbywa się w sposób podobny do absorpcji wilgoci przez pory ludzkiej skóry. Roślinne pory lub lepiej, pory liści nazywane są aparatami szparkowymi.
Są to małe otwory szczelinowe otoczone dwiema komórkami zamykającymi, które w połączeniu pomagają roślinie wchłonąć składniki odżywcze i CO2 oraz uwolnić tlen.
Spryskiwanie liści składnikami odżywczymi może pomóc roślinie złagodzić stres spowodowany problemami z ich niedoborami. Nawozy rozpylane na liście rośliny zamiast dostarczane do gleby są zazwyczaj 3-5 razy bardziej skuteczne, dzięki czemu pierwiastki takie jak żelazo i fosfor, które nie ulegają przemieszczeniu, stają się łatwo dostępne dla rośliny.
Ponadto takie zastosowanie oszczędza czas i energię rośliny, ponieważ składniki odżywcze nie muszą być transportowane z gleby w górę pnia i do liści.
Rozpylasz składniki odżywcze tam, gdzie i kiedy są potrzebne. Zasadniczo nawożenie dolistne jest niezwykle szybką i skuteczną metodą uzupełniania niedoborów składników pokarmowych w Twoich roślinach.
Nawożenie dolistne jest również korzystne, gdy potrzebujesz klonów. Tworząc takiego klona, pobierasz z rośliny matecznej odłamek, który przynajmniej na początku nie ma w pełni rozwiniętego systemu korzeniowego.
Młodym klonom może być bardzo trudno uzyskać potrzebne składniki odżywcze i minerały. To samo dotyczy zwykłych sadzonek. W nawożeniu dolistnym natomiast składniki odżywcze mogą być łatwo i szybko wykorzystane przez roślinę.
Pomaga to jej szybciej rozwinąć własny system korzeniowy i rozpocząć cykl wzrostu. Uważnie obserwuj przebarwienia na młodych roślinach, a jeśli je znajdziesz, spryskaj je mocno rozcieńczoną mieszanką nawozów i wody.
Chociaż nawożenie dolistne zwiększa wzrost roślin konopi indyjskich, nigdy nie może i nie powinno zastępować podstawowego nawozu, który koncentruje się na systemie korzeniowym.
Odpowiednio wyważone połączenie tych dwóch zastosowań powinno zapewnić większe, lepsze i wyższe plony podczas zbiorów.
Jak Nawozić Dolistnie?
Zraszanie mgiełką roztworu zawierającego składniki odżywcze jest najlepszą metodą stosowaną do nawożenia dolistnego, ponieważ rośliny mogą w ten sposób lepiej wchłaniać mniejsze cząstki.
Małe kropelki odparowują szybciej i łatwiej, dzięki czemu rośliny pozostają suche, co zmniejsza ryzyko rozwoju grzybów. Spryskaj liście, aż będą równomiernie zwilżone i pamiętaj, aby zwilżyć też dolną część liści, aby zapewnić im maksymalną ilość składników odżywczych.
Do nawożenia dolistnego najlepiej nadają się nawozy płynne, zwłaszcza nawozy przeznaczone do stosowania w systemach hydroponicznych. Te przeznaczone do gleby też dobrze działają. Nawozy zawierające pierwiastki śladowe lub mikroelementy są nawet jeszcze lepsze.
Należy jednak pamiętać, że większość nawozów powinna być rozcieńczona do około 50% ich początkowego stężenia, ponieważ zbyt duża ilość składników odżywczych może prowadzić do oparzeń liści i ich poskręcania. Może to przynieść więcej szkód niż pożytku i zaszkodzić Twoim roślinom lub zahamować ich wzrost.
Aby upewnić się, że rozpylony roztwór nie jest zbyt skoncentrowany, należy najpierw wypróbować go na kilku listkach. Uważnie monitoruj opryskane liście i wypatruj przebarwień.
Jeśli zauważysz uszkodzenie rośliny, spryskaj liście czystą wodą, a po kilku dniach spróbuj ponownie użyć mieszaniny rozcieńczonej o kolejne 50% (czyli w efekcie 25 % początkowego stężenia).
Kiedy Należy Nawozić Dolistnie?
W warunkach wewnętrznych najlepszy czas na nawożenie dolistne jest na początku okresu oświetlenia rośliny lub na początku dnia w przypadku uprawy na zewnątrz. Aparaty szparkowe w liściach są wtedy otwarte, gdy roślina odbiera światło, co zapewnia, że roślina może całkowicie wyschnąć, dopóki nie zostanie ponownie zwilżona.
Należy pamiętać, że w cieplejszym klimacie aparaty szparkowe będą zamykać się w temperaturze około 27°C lub cieplej, aby chronić roślinę przed upałem. W takim przypadku spróbuj zwilżyć rośliny w chłodniejsze poranki, kiedy aparaty szparkowe są jeszcze otwarte.
Poza tym nawilżanie roślin w porze południowej nie jest dobre, ponieważ kropelki na liściach, na które padają promienie słońca działają jak szkło powiększające i mogą wypalić w liściach dziury.
Kiedy rośliny osiągną fazę kwitnienia, zaleca się zaprzestanie nawożenia dolistnego. Rozpylona mgiełka, a tym samym składniki odżywcze, mogą przedostać się do kwiatów, co prowadzi do powstania nieprzyjemnego smaku podczas palenia. Ponadto trudniej będzie Ci całkowicie wysuszyć rośliny, przez co mogą zapleśnieć i tym samym zmarnować całą dotychczasową pracę.