Ani Hydrokultura ani ziemia nie wygrywa walki o najlepszy systemu uprawy. To, na który Ty się zdecydujesz, zależy od tego, jakie masz doświadczenie w uprawie marihuany i jaką dokładnie odmianę chcesz hodować. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o obydwóch systemach dzięki czemu łatwiej będzie podjąć Ci decyzję, na który się zdecydować.
Istnieje wiele różnych aspektów, które odgrywają rolę przy uprawie roślin. Najważniejszym jest jednak to, czy zdecydujemy się na system hydroponiczny czy ziemny. I tak jak wszystko inne, tak i te obydwa systemy mają swoje wady i zalety. Szeroko rozpowszechnione przyjęcie wśród hodowców jest takie, że systemy hydroponiczne szybciej przynoszą plony i dlatego są też lepsze, ale nie są one bez wad. Tak samo jest też jednak z systemem ziemnym.
Jak więc zdecydować, czy chcemy zastosować system hydroponiczny czy system ziemny? Wszystko zależy od tego, co chcemy uprawiać i jakie mamy już w tej dziedzinie doświadczenie. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą roślin to system ziemny będzie prawdopodobnie lepszym wyborem, ponieważ trzeba tutaj uważać na mniej rzeczy niż przy systemie hydroponicznym. Jeśli Twoja uprawa ma charakter bardziej komercyjny, powinieneś może pomyśleć nad systemem hydroponicznym, ponieważ szybciej prowadzi on do plonów, co jest ważną kwestią przy takim „interesie”.
Różnica pomiędzy systemem hydroponicznym a ziemnym
Ziemia to konwencjonalna metoda uprawy roślin, ponieważ jest to sposób, z którego korzysta sama matka natura. W konsekwencji oznacza to, że hodowca nie musi martwić się o rośliny, ponieważ sama ziemia wykonuje większą część roboty. Dostarcza ona roślinom składników odżywczych, które w naturalny sposób w niej występują i przy tym pomaga utrzymać poziom pH rośliny. Alternatywnie takie składniki odżywcze można też dodawać do ziemi, a ziemia będzie służyła jako rodzaj buforu dla poziomu pH rośliny.
Zależnie od tego, co hodujemy, growerzy marihuany preferują raczej ziemię niż systemy hydroponiczne, ponieważ taki wybór ma również wpływ na smak produktu. Większość palaczy marihuany preferuje rośliny wyhodowane w ziemi ze względu na piżmowy smak powstający w momencie palenia.
Systemy hydroponiczne za to w ogóle nie potrzebują ziemi. Korzenie roślin są przetrzymywane w płynnym rozczynie, który zawiera zrównoważoną mieszankę składników odżywczych dla rośliny. Ze względu na dużą kontrolę nad składnikami odżywczymi roślinom można zapewnić stałe zaopatrzenie bez potrzeby ciągłego kontrolowania poziomu odżywek. Ta metoda zwana jest też „Nutrient Film Technique“.
Istnieją różne sposoby na stworzenie systemu hydroponicznego, w którym korzenie nie będą tylko w roztworze, ale będą miały do dyspozycji medium, takie jak piasek, żwir czy włókna kokosowe. Które medium należy wybrać zależy od tego, co chcemy uprawiać. Medium, w którym rośnie roślina w systemie hydroponicznym nie dostarcza jej żadnych składników odżywczych tylko pojemnik hydroponiczny, który kontroluje poziom pH oraz zaopatrywanie roślin w odżywki.
Wady i zalety ziemi
Jeśli kupiłeś ziemię z odpowiednią ilością składników odżywczych, to ta ziemia jest bardzo odpowiednią podstawą dla początkujących do uprawy. Sama gleba ma odpowiedni poziom pH dla wzrostu roślin i zawiera wszystkie składniki odżywcze, które są roślinie potrzebne. Uprawa w ziemi jest z pewnością łatwiejszą metodą, jeśli dopiero zaczynasz uprawiać. Większość konsumentów marihuany twierdzi też, że ta wyrośnięta w ziemi ma lepszy smak, gdyż wchłania ona aromaty ziemi.
Główną wadą sadzenia w ziemi jest to, że okres, w którym roślina regeneruje się po stresie trwa o wiele dłużej. W ziemi trudniej jest też odkryć symptomy problemów i tak samo dłużej może potrwać dotarcie do sedna problemu. Oznacza to, że może już być za późno zanim odkryjemy problem. W przypadku marihuany plony będą mniejsze i rośliny będą dłużej rosły.
Ponadto mamy tutaj problem wypłukiwania składników odżywczych z roślin. W zależności od tego, co spożywają, może okazać się, że niezbędne będzie uwolnienie roślin od tych odżywek. Najlepiej można to uzyskać poprzez wyciągnięcie roślin z ziemi na kilka dni przed rozpoczęciem kwitnienia i wstawienie ich do wody. Woda wypłucze wszystkie odżywki z roślin i te kilka dni przeżyją poza ziemią.
Wady i zalety systemu hydroponicznego
Większość growerów marihuany w dzisiejszych czasach preferuje system hydroponiczny, ponieważ dostarczanie składników odżywczych roślinom w takim systemie można lepiej kontrolować. Oznacza to, że w zależności od faz wzrostu roślin odżywki mogą być w dokładnej ilości dostarczane roślinom. Growerzy cenią sobie ponadto fakt, że uprawa w systemie hydroponicznym umożliwia szybsze i większe plony. Jest to zaletą przede wszystkim dla tych, którzy chcą uprawiać cannabis na skalę komercyjną.
Kolejną, dużą zaletą systemu hydroponicznego jest to, że nie istnieje żadne ryzyko chorób, które mogą pochodzić z ziemi. Jeśli system hydroponiczny, na który się zdecydujesz, będzie Nutrient Film Technique, to w ogóle nie potrzebujesz do niego ziemi i tym samym nie będziesz potrzebował żadnych pestycydów oraz środków owadobójczych, aby chronić swoje rośliny.
Uprawa systemem hydroponicznym może zostać w całości zautomatyzowana co oznacza, że możliwa jest dokładna kontrola nad wszystkimi komponentami. Łatwiej będzie zidentyfikować ewentualne problemy, które można w szybki i łatwy sposób rozwiązać i tym samym uniknąć poważnych szkód. Z drugiej strony w systemie hydroponicznym problemy szybciej się rozprzestrzeniają, dlatego też szybciej trzeba na nie zareagować.
Główną wadą związaną z tym systemem jest jego kompleksowość. Opanowanie systemu hydroponicznego może okazać się trudnością dla osób początkujących, dlatego istnieje zwiększone ryzyko popełnienia poważnych błędów już na samym początku. Osoby korzystające z hydroponiki przyznają też, że smak tak wyhodowanej marihuany nie jest tak intensywny, jak tej wyhodowanej w ziemi.
Kombinacja obydwu systemów w celu uzyskania optymalnych warunków uprawy
W gruncie rzeczy nie ma żadnego powodu, aby wybierać pomiędzy tymi dwoma metodami uprawy, gdyż w świetny sposób można je ze sobą połączyć. Potrzeba do tego ziemi, aby posadzić rośliny i zautomatyzowany pojemnik zbiorczy do utrzymania poziomu wody, pH i składników odżywczych. Oznacza to, że ziemia poradzi sobie bez nadzoru, ponieważ zautomatyzowany pojemnik zbiorczy o wszystko zadba.
Jest to dobra metoda wymieszania obydwu systemu w celu stworzenia idealnego środowiska uprawy. Mimo że można uzyskać większe plony i to w krótszym czasie, to growerzy całą swoją dumę ciągną ze smaku oraz wyglądu swoich roślin. Mieszanie obydwu systemów zapewnia najlepsze wyniki.