Włókno kokosowe jest coraz bardziej popularnym podłożem do ukorzeniania roślin marihuany wśród hodowców stosujących zarówno systemy hydroponiczne jak i outdoorowe.
Dlaczego? Głównie dlatego, bo włókna kokosowe są wielokrotnego użytku i można je ponownie wykorzystywać! Są one sterylne, wspierają ekologiczny przemysł i posiadają właściwości wodne, odżywcze i dotleniające, które przyczyniają się do silnego wzrostu roślin konopi.
Włókno kokosowe jest wytwarzane z orzecha kokosowego. Kokosy poddawane są najpierw procesowi prażenia, który w naturalny sposób rozbija miąższ znajdujący się w skorupie. Włókno jest wydobywane ze skorupy za pomocą stalowych grzebieni, a następnie suszone, prasowane w brykiety, maty, doniczki lub pakowane luzem.
Pakowane, przesiewane, niepylące luźne włókno kokosowe jest najwyższej jakości i najbardziej przyjazne roślinom konopi. Prasowane włókna kokosowe są często gorszej jakości. W przypadku stosowania metody Drain-to-Waste (podlewanie, gdzie nadmiar wody tylko spływa i nie jest ponownie wykorzystywany, jak w systemie recyrkulacyjnym), włókno kokosowe zapewnia doskonałe rezultaty, oferując rzadkie połączenie wystarczającej retencji wody, drenażu i napowietrzania.
Włókno kokosowe ma naturalny zakres pH od 5,2 do 6,8, a gdy jest zasilane wysokiej jakości składnikami odżywczymi i wodą z odwróconej osmozy, jego zakres pH jest niemalże idealny dla roślin konopi indyjskich, czyli 5,6 – 6,3, co sprzyja najszybszemu wchłanianiu składników odżywczych przez rośliny. Niektóre produkty kokosowe opierają się szkodliwym patogenom w strefie korzeniowej, ale zapewniają dobre środowisko dla pożytecznych mikrobów, które wspierają zdrowie i funkcjonowanie korzeni.
Przy prawidłowym użytkowaniu włókna kokosowe mogą być także ponownie wykorzystane, co jest korzystne pod względem ekologicznym i finansowym. Są one niemalże doskonałym podłożem do ukorzeniania sadzonek, ale tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z odpowiednimi do tego włóknami kokosowymi i wiemy, jak je właściwie stosować.
Problem tkwi jednak w tym, że na rynku dostępnych jest znacznie więcej włókien kokosowych gorszej jakości niż dobrej. Dlatego przed wyborem tego medium warto zasięgnąć informacji u producentów włókien kokosowych dla roślin oraz w godnym zaufania specjalistycznym centrum ogrodniczym.
W przypadku złej jakości włókien mogą wystąpić następujące problemy:
- Włókna były przetwarzana w słonej wodzie i nie zostały wystarczająco wypłukane, co spowodowało, że w produkcie pozostało zbyt dużo sodu.
- Niektórzy nieuczciwi producenci podczas przetwarzania i przechowywania traktują swoje włókna kokosowe pestycydami i środkami grzybobójczymi. Szkodzi to roślinom konopi, a tym samym może zaszkodzić osobie, która później będzie ją spożywała.
- Włókna kokosowe mają czasami problemy z uwalnianiem lub magazynowaniem wapnia, magnezu lub żelaza. W przypadku wysokiej jakości produktów nie ma potrzeby stosowania specjalnego nawozu do włókna kokosowego. Te nawozy i odżywki hydroponiczne są drogie i często powodują więcej problemów niż ich rozwiązują.
- Włókno kokosowe w strefie korzeniowej schnie szybciej niż większość innych rodzajów podłoża. W porównaniu z innymi metodami uprawy konopi, przy użyciu włókien kokosowych należy częściej podlewać rośliny. Może to jednak z kolei prowadzić do nadmiernego nawożenia. Dlatego najlepiej jest poprosić producenta nawozu o tabelę dawkowania przeznaczoną dla włókna kokosowego, biorąc przy tym pod uwagę, czy stosuje się podlewanie ręczne czy automatyczny system nawadniania.
Osoby, które ponownie wykorzystują włókna kokosowe, oszczędzają pieniądze i czas
Włókno kokosowe jest o wiele bardziej przyjazne dla środowiska niż wełna mineralna i podłoża torfowe. Produkcja/ pozyskiwanie torfu nie jest przyjazne dla środowiska, ponieważ niszczy rzadki, delikatny ekosystem torfowisk. Rockwool, czyli wełna mineralna, to materiał stworzony przez człowieka, który nie ulega rozkładowi organicznemu, więc na zawsze pozostanie na wysypisku śmieci.
Używanie i ponowne wykorzystywanie włókna kokosowego jest sposobem na etyczny wybór mediów do uprawy naszych roślin. Włókno kokosowe można ponownie wykorzystywać przez dwa, a nawet lub trzy cykle uprawowe. Pod koniec każdego cyklu należy wyjąć włókno z doniczki i wyczesać z niego tyle korzeni, ile uda się znaleźć. Dodatkowo warto przepłukać włókna kokosowe wodą z odwróconej osmozy o dostosowanym pH.
Niektóre firmy hydroponiczne próbują zachęcić swoich klientów do używania enzymów, które rzekomo rozbijają fragmenty korzeni i w inny sposób oczyszczają media strefy korzeniowej, ale nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że enzymy hydroponiczne mają wystarczającą pozytywną skuteczność, aby uzasadnić ich wysokie koszty.
Przed zakupem produktu należy porównać wszystkie marki dostępne na rynku. Rozsądnie jest też najpierw wyhodować roślinę testową w kokosie, aby sprawdzić, czy dobrze sobie radzi, zanim zainwestuje się w duże ilości włókna, które często kosztuje więcej niż gleba lub mieszanki bezglebowe, ale zazwyczaj jest tańsze niż wełna mineralna.
Dobra wiadomość jest taka, że włókno kokosowe, obok czystej hydroponiki, takiej jak kultura głębokiej wody, aeroponika, czy inne metody uprawy, oferuje najwyższy dopływ tlenu, najlepszą zdolność przepuszczania wody i najbardziej niezawodne sterylne i kontrolowane środowisko strefy korzeniowej dla roślin konopi. Jeśli używasz wysokiej jakości włókna kokosowego w strefie korzeniowej swoich roślin, będą one szybciej rosły, zwiększą masę korzeniową, będą zdrowsze i krócej kwitły oraz wyprodukują ciężkie i silne pąki.