Pożyteczne Mikroorganizmy w Uprawie Roślin Konopi

Uprawa dużej ilości roślin konopi na ograniczonej powierzchni sprawia, że jest to monokultura, która jest szczególnie narażona na różne infekcje, gdyż w takiej monokulturze nie występują inne, towarzyszące rośliny, zawierające inny mikrobiom, które hamowałyby gwałtowne rozprzestrzenianie się chorób.

Jeśli panujące w growroomie warunki środowiskowe sprzyjają pojawieniu się patogenu, takie zakażenie może szybko wymknąć się spod kontroli. Bardzo elegancką metodą zwalczania tych chorób w roślinach konopi jest użycie pożytecznych mikroorganizmów.

Takie mikroorganizmy działają w uprawie niczym probiotyki w ludzkim jelicie. Są to pożyteczne bakterie i grzyby, które wspierają mikrobiom w zwalczaniu szkodliwych zarazków i zwiększaniu ogólnej witalności organizmu. Ponieważ zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie, zaleca się mieszanie odpowiednich mikroorganizmów z podłożem od samego początku uprawy roślin konopi. W ten sposób można nie tylko ograniczyć zagrożenie patogennymi zarazkami, ale także zoptymalizować dostarczanie składników odżywczych roślinom, a tym samym plon.

Trichoderma, Pożyteczny Grzyb o Szerokim Działaniu

Jednym z najważniejszych wśród pożytecznych mikroorganizmów jest rodzaj grzybów trichoderma. Jest to grupa 33 znanych dotychczas podgatunków grzybów występujących w glebie na całym świecie. Ten mikroskopijny grzyb odgrywa coraz ważniejszą rolę w biologicznym zwalczaniu szkodników. Ze względu na swoje pozytywne właściwości jest również stosowany w hodowli konopi.

Grzyb wchodzi w symbiozę z systemem korzeniowym rośliny, co prowadzi do wyparcia wielu patogenów i zwiększenia wydajności. W badaniu opublikowanym w 2021 roku wykazano, że kolonizacja korzeni trichoderma harzianum prowadzi do znacznej poprawy wydajności odmian konopi CBD.

W porównaniu z grupą kontrolną, u osobników leczonych trichoderma harzianum zaobserwowano również do 0,5% wyższą zawartość CBD. Trichoderma harzianum zwiększyła gęstość korzeni i wymiernie poprawiła wchłanianie wody i składników odżywczych.

Grzyby rodzaju trichoderma są bardzo skutecznym środkiem zwalczania fuzari w podłożu. Efekt ten został potwierdzony w kilku badaniach. Trichoderma zwalcza również inne grzyby chorobotwórcze, takie jak grzyby pleśniowe.

Również w przypadku septeriozy i botrytis kolonizacja korzeni trichoderma okazuje się być bardzo skuteczna. Aby wykorzystać właściwości tego gatunku grzybów, nasiona konopi można „zakazić” tym grzybem już podczas kiełkowania lub później wymieszać grzyb z podłożem.

Mikoryza w Symbiozie z Roślinami Korzeniowymi

Mikoryza to termin obejmujący różne gatunki grzybów, które żyją w symbiozie z roślinami korzeniowymi. Wiele grzybów rosnących w lesie zalicza się do mikoryzy. Ale także wiele mikroskopijnych grzybów oddziałuje w ten sposób z systemem korzeniowym roślin.

Wyróżnia się mikoryzę endogenną i egzogenną. Mikoryza endogenna przenika do komórek roślinnych, podczas gdy mikoryza egzogenna rośnie tylko wraz z korzeniami, ale nie przenika do komórek.

Również w uprawie roślin konopi można skorzystać z symbiozy z grzybami mikoryzy. Typem powszechnie używanym w tym miejscu jest glomeromycetes. Na całym świecie znanych jest około 200 gatunków tego mikroskopijnie niewielkiego rodzaju.

Podobnie jak trichoderma, grzyby mikoryza można idealnie wprowadzić do nowego podłoża podczas kiełkowania nasion lub przesadzania roślin. Obecność tych grzybów przynosi wiele korzyści. Korzenie stają się znacznie bardziej żywotne, przez co roślina bardziej efektywnie wchłania składniki odżywcze.

Grzyby mikoryza mogą również skutecznie wypierać patogeny w glebie, czyniąc roślinę znacznie mniej podatną na różnego rodzaju infekcje. Ta metoda jest szczególnie skuteczna przeciwko grzybowi fusarium, a także Phytium, innemu pasożytnicznemu grzybowi, który prowadzi do gnicia korzeni.

Bakterie Probiotyczne

Istnieją również bakterie, które mają podobny efekt jak wspomniane grzyby. Jedną z takich bakterii jest Bacillus amyloliquefaciens. Bakteria ta może bardzo skutecznie zwalczać zarówno bakterie chorobotwórcze, jak i grzyby. Ze względu na swoje udowodnione działanie jest również stosowana w rolnictwie do biologicznego zwalczania niektórych patogenów.

Bakteria zagnieżdża się w korzeniach i wypiera tam patogenne grzyby. Ponadto tworzy antybiotyk, który zabija niektóre bakteryjne patogeny zgnilizny korzeni. Dodatkowo wspomaga wchłanianie składników odżywczych przez korzenie, przekształcając niektóre minerały w ich metabolizmie w bardziej przyswajalne związki organiczne.

Idealnie byłoby, gdyby bakterie te zostały wprowadzone do podłoża przed fazą wegetatywną, aby mogły się osiedlić i rozmnażać w korzeniach rośliny podczas wzrostu.

Równie przydatne może okazać się dodanie do podłoża bakterii Bacillus pumilus. Ten rodzaj również osiedla się w korzeniach, wypierając patogenne zarazki. Wykazano, że Bacillus pumilus jest skuteczny przeciwko fusarium. Z tego powodu bakteria ta jest również stosowana w rolnictwie jako środek grzybobójczy.

Za pomocą tego rodzaju bakterii można również skutecznie zwalczać czynniki wywołujące septeriozę. Bardzo pożytecznymi dla roślin konopi okazują się również niektóre szczepy bakterii kwasu mlekowego. Bakterie kwasu mlekowego mają nie tylko pozytywny wpływ na ludzki mikrobiom. W glebie wydalają one produkty przemiany materii, które mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój roślin konopi.

Badania wykazały, że niektóre z tych metabolitów mogą wspomagać produkcję kannabinoidów i terpenów. Najważniejszym z nich jest ester etylowy kwasu heksanowego. Jest to produkt uboczny, który powstaje w wyniku metabolizmu cukrów przez bakterie kwasu mlekowego. Ten metabolit może poprawić reakcje enzymatyczne w roślinie konopi, które są odpowiedzialne za produkcję pożądanych składników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.