Marihuana jest rośliną, która w naturalnych warunkach rośnie na zewnątrz, w świetle słonecznym i w ziemi. Większość growerów dla swojej pierwszej uprawy konopi indyjskich wybiera ziemię jako medium, trzymając się przy tym podstaw i opierając się na wiedzy o kulturze rolnej, zgromadzonej przez tysiące lat. Te podstawy są tak skuteczne, że nawet doświadczeni hodowcy stawiają na ziemię przy uprawie swoich roślin.
Ze względu na to, że ziemia jest bardzo popularnym medium do uprawy, podtrzymuje się powszechne przekonanie, że, aby wyhodować pierwszorzędne zioło, wystarczy kupić dobrą ziemię i umieścić w niej rośliny. Jednak nie jest takie proste i, aby wydobyć maksimum z ziemi oraz roślin konopi indyjskich, trzeba mieć oko na szczegóły.
Podstawy, Zalety i Wady
Kiedy marihuana rośnie na zewnątrz w ziemi, wypuszcza głęboko w dół korzenie w poszukiwaniu wody i składników odżywczych. Natomiast przy uprawie w namiocie hodowlanym lub w pomieszczeniu do uprawy, gdzie rośliny rosną w doniczkach, przestrzeń dla korzeni jest znacznie bardziej ograniczona, a grower ma za zadanie dostarczać wody i składników odżywczych. Ale to nie tylko ilość miejsca dostępnego dla korzeni decyduje o możliwej wielkości rośliny. Im większa doniczka na sadzonki, tym większe i łatwiejsze w opiece będą rośliny.
Ze względu na ograniczoną przestrzeń dla systemu korzeniowego, należy zawsze stosować wysokiej jakości glebę lub medium uprawowe oparte na glebie, aby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu. Gleba o wysokiej jakości powinna być luźna i mieć temperaturę około 20°C i pH od 5,8-6,5.
Ponadto dobra ziemia ma właściwość swobodnego przepuszczania wody, co zapobiega zasoleniu. Należy także zwrócić uwagę na stosunek składników odżywczych, a konkretniej azotu (N), fosforu (P) i potasu (K) w glebie, czyli trzech niezbędnych składników odżywczych, których potrzebuje roślina w całym cyklu życia. To, czy wybierzesz glebę już nawożoną, czy lekką z niską zawartością NPK, zależy od Ciebie i Twojego sposobu nawożenia, ponieważ obie opcje są dobrym wyborem do uprawy.
Największą zaletą ziemi jest to, że jest tania, łatwa w stosowaniu i pielęgnacji. To bardziej wybaczające medium, ponieważ nie trzeba być tak ostrożnym, jak w przypadku innych, skomplikowanych mediów, jak na przykład w uprawach hydroponicznych. Uprawa w glebie jest powszechna, więc masz dostęp do ogromnej wiedzy, która pomoże Ci zidentyfikować i rozwiązać problemy.
Mniej fajne w ziemi jest to, że brudzi i zajmuje dużo miejsca. Dobrym pomysłem jest również sterylizacja ziemi, ponieważ może ona być zanieczyszczona wieloma patogenami oraz szkodnikami. A jeśli masz do czynienia z bardzo ograniczoną przestrzenią, może powinieneś rozważyć inne opcje niż uprawa w ziemi.
Media Do Uprawy Bazujące na Ziemi
Ziemia to zazwyczaj mieszanka trzech rodzajów składników mineralnych oraz materiału organicznego, jak skompostowany materiał roślinny. Owe trzy rodzaje składników mineralnych to piasek, glina i torf. Oprócz tego, że różnią się one wielkością cząsteczek, to mają także różną wytrzymałość, w różny sposób przetrzymują wodę oraz składniki odżywcze oraz posiadają inne ważne cechy, jednak większość mediów na bazie ziemi zawiera przynajmniej jedną z tych cech.
Glina, na przykład, jest standardową ziemią, którą można kupić w każdym sklepie, nadaje się ona do uprawy konopi indyjskich i jest powszechną praktyką w ogrodnictwie i kulturze rolnej. Mieszanka piasku, gliny i torfu odbywa się w proporcji 40:40:20, co jest przykładem rozróżniania różnych rodzajów gleby.
Inną kwestią, jaką należy przytoczyć, jeśli mówimy o różnego rodzaju ziemi, to super gleba. Super gleba to unikalny rodzaj ziemi organicznej, która stara się naśladować naturalne warunki glebowe. Do stworzenia żywego środowiska mikrobiologicznego, które przejmuje dostarczanie składników odżywczych, używany jest kompost, ponieważ ta żywa gleba może sama wytwarzać wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje roślina. Jednak produkcja super gleby jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem, który trwa kilka miesięcy i nie jest zalecany dla początkujących.
Jak widzisz, stworzenie i zmieszanie własnej gleby nie jest skomplikowane. Musisz zdecydować, które składniki i w jakich proporcjach chcesz dodać do swojej mieszanki glebowej. Proporcje składników gleby powinny się różnić w zależności od tego, co chcesz uprawiać i jak ma się zachowywać Twoja gleba (czy ma być raczej alkaliczna czy zasadowa, przepuszczać lub zatrzymywać wodę i składniki odżywcze itp.).
Składniki Odżywcze w Ziemi
Ze względu na organiczne pochodzenie ziem w przyrodzie, zawierają one wystarczającą ilość składników odżywczych, by umożliwić roślinom pomyślny wzrost. Materiały takie jak szczątki zwierząt, odchody i rozkładający się materiał roślinny dostarczają ziemi wszystkich potrzebnych roślinom składników odżywczych, ale najpierw przechodzą pewne procesy, zanim się rozpadną i zostaną wchłonięte przez korzenie. Robaki, owady i woda pomagają przyspieszyć ten proces rozpadu.
Niestety, uprawa roślin w zamkniętych pomieszczeniach lub w growboxach i próba odtworzenia tych warunków, jest bardzo trudna. Jak już wspomnieliśmy, produkcja super gleby jest wymagającym i czasochłonnym procesem. Ale możesz również zdecydować się na uprawę roślin w glebie bogatej w składniki odżywcze, dostosowanej do Twoich potrzeb. Wystarczy mieć na uwadze stosunek NPK gleby i upewnić się, że zawiera ona odpowiednią ilość składników odżywczych.
Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych w glebie, jest to, że pH gleby jest bezpośrednio skorelowane z przyswajalnością tych składników odżywczych. Optymalne pH zmaksymalizuje wchłanianie składników odżywczych, a aby dostosować pH gleby można użyć wapna lub epsomit.
Człowiek od tysięcy lat uprawia rośliny w ziemi, a zgromadzona wiedza na ten temat jest ogromna. Jest to nadal najpopularniejsze medium do uprawy, a uprawa konopi indyjskich nie stanowi tu żadnej różnicy.
Nieważne czy nowicjusz, czy profesjonalista, wiele osób wybiera ziemię jako medium, ponieważ jest tania, naprawdę łatwa w użyciu i skuteczna. Niemniej jednak, wymaga przygotowania i opieki, aby wydobyć z niej maksymalny potencjał.