Aeroponika, Czyli Niekonwencjonalny Sposób Uprawy Marihuany

Standardowo marihuanę uprawia się w ziemi albo w wodzie (aquaponika). Jednak uprawa aeroponiczna, czyli w powietrzu, należy do metod niekonwencjonalnych. Aeroponika oznacza, że korzenie rośliny marihuany wiszą w powietrzu i odżywia się je w ten sposób, że bezpośrednio spryskuje się korzenie roztworem z odżywkami.

Aeroponika jest niezwykłym, ale bardzo skutecznym sposobem na uprawę marihuany. Podczas gdy większość roślin marihuany rośnie w ziemi (w domu albo na podwórku) albo w wodzie (jak w systemie hydroponicznym), to aeroponika polega tylko i wyłącznie na hodowli w powietrzu. System ten jest dosyć skomplikowany i wymaga wiele uwagi, jeśli chcemy odnieść sukces. Nie jest to sposób uprawy dla nowicjuszy, ale dla zaawansowanych growerów ze sporym doświadczeniem.

Powodem, dlaczego aeroponika jest tak skuteczna jest to, że w porównaniu do innych metod zużywa ona mniej wody oraz odżywek. Nie ma żadnej przeszkody pomiędzy korzeniami a odżywkami to znaczy, że nic nie marnuje się w ziemi. Powierzchnia, jaką mają korzenie do dyspozycji, aby rosnąć, umożliwia zwiększony wzrost roślin i lepsze plony. Aeroponika jest bardzo skuteczna, jeśli wszystko poprawnie zrobimy.

Na czym polega Aeroponika?

Systemy Aeroponiczne uprawia się w specjalnych pojemnikach z siatki. Te siatki są czymś w rodzaju wsparcia, aby utrzymywać całą strukturę, dzięki czemu rośliny mogą swobodnie wisieć w powietrzu. Korzenie są natomiast umieszczane w specjalnej komorze, w której są w zamkniętym otoczeniu i pod dokładną kontrolą. W innej komorze znajduje się system pod wysokim ciśnieniem, z którego pomocą korzenie są spryskiwane bogatą w składniki odżywcze wodą. Inne komponenty, jak np. CO2 i światło również są potrzebne i wykorzystywane, aby wspomóc wzrost roślin.

Zamknięte otoczenie umożliwia powstanie otoczenia bogatego w tlen. Wspomaga to korzenie, aby lepiej rosły i tym samym lepiej rośnie cała roślina. Bogata w odżywki mgiełka jest rozpylana na korzenie, gdzie się osadza. Małe mikroorganizmy zaczynają rosnąć na korzeniach i wspomagają dopasowanie się otoczenia w komorze do wzrostu korzeni. Częstotliwość spryskiwania korzeni jest dokładnie i starannie rozplanowywana, aby zapewnić, że korzenie nie wyschną a poziom składników odżywczych zostanie utrzymany.

Dlaczego metoda Aeroponiki jest tak skuteczna?

Ze względu na zamknięty system bogatej w odżywki wody takie systemy zużywają i mniej wody i mniej odżywek niż inne metody. Oznacza to, że roślina jest też o wiele wydajniejsza jeśli chodzi o przetwarzanie odżywek. Jeśli system Aeroponiczny jest poprawnie skonstruowany, to przez pokrywę komory będą wystawały tylko łodygi co oznacza, że będzie wytwarzana mała ilość pary wodnej. To razem z faktem, że do systemu korzennego nie dostaje się żadne światło oznacza, że w ogóle nie jest możliwym pojawienie się problemu z algami.

Jest to jedno z najczystszych otoczeń do hodowli marihuany i z reguły jest ono też odporne na różne choroby. Ta metoda pozwala też na uprawę kilkunastu roślin w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ rosną one o wiele gęściej. W systemie Aeroponicznym istnieje możliwość posadzenia większej ilości roślin na metr kwadratowy niż w każdym innym systemie uprawy marihuany.

Wyzwania związane z systemem Aeroponicznym

Istnieje wiele wyzwań związanych z uprawą metodą Aeroponiki i zdecydowanie nie są to wyzwania dla początkujących. Potrzebna tu jest obszerna wiedza na temat wymagań odżywczych roślin marihuany zanim podejmiemy się takiej próby. Aby z powodzeniem skonstruować cały system, niezbędne jest perfekcyjne rozłożenie składników odżywczych w systemie opryskującym. Jeśli balans pomiędzy poszczególnymi odżywkami nie jest idealny, bardzo delikatne mikroby, które są niezbędne do poprawnego wzrostu roślin, nie będą rozmnażały się na korzeniach. Również CO2 oraz światło odgrywają tutaj bardzo ważną rolę.

Ponadto Aeroponika to dosyć kosztowny sposób na hodowlę marihuany, gdyż wyposażenie takiego systemu oraz jego oświetlenie wymagają sporego wkładu finansowego. Jest to kolejny powód, dlaczego ta metoda nie nadaje się dla osób początkujących. Jest ona wyjątkowa i niezwykła, ponieważ jest skomplikowana i wymaga wiele uwagi. Ale jest też jedną z najskuteczniejszych form uprawy marihuany, jeśli wszystko poprawnie się zrobi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.