Gdzie Uprawiać – Indoor czy Outdoor?

Czyli jaka forma uprawy będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia… To, na którą się zdecydujesz jest zależne wyłącznie od Twojej potencjalnej powierzchni do uprawy i od odmian nasion, które chcesz uprawiać. Zarówno nasiona indoor jak i outdoor mają swoje wady i zalety. Mamy nadzieję, że pomożemy Ci w podjęciu dobrej decyzji.

Dyskusja na temat tego, czy marihuana powinna być uprawiana wewnątrz czy zewnątrz jest stara jak świat. Najwyższy więc czas rozprawić się z pewnymi mitami na temat różnicy pomiędzy cannabisem uprawianym indoor a outdoor. Prze długi czas konsumenci marihuany preferowali tą uprawianą wewnątrz aniżeli zewnątrz, ponieważ uważali oni, że jest ona mocniejsza i dzięki temu wywołuje bardziej autentyczne przeżycia. Nie jest jednak możliwym zignorowanie zewnętrznych faktorów, które doprowadziły do takiego zdania. Aby stwierdzić, czy marihuana indoorowa jest lepsza od tej outdoorowej potrzebna jest wiedza na temat różnic pomiędzy tymi dwoma metodami uprawy, której konsumenci cannabisu tak naprawdę nigdy nie zdobyli.

Wszystko więc zależy od tego czy posiadamy wiedzę na temat tego, która metoda uprawy jest bardziej odpowiednia dla tego, co chcemy osiągnąć w wyniku końcowym. Obydwie metody uprawy mają swoje zalety i obydwie mają swoje wady, ale przede wszystkim obydwie służą różnym celom. Marihuana hodowana outdoorowo może tak samo dostarczać przyjemności palenia jak i ta z indooru, jeśli tylko przemyślanie wybierzemy odmianę.

Dlaczego przez lata preferowano marihuanę uprawianą indoorowo?

Większość konsumentów, palaczy haszyszu oraz growerów powiedzą, że wolą marihuanę indoorową, ponieważ jest ona mocniejsza niż wszystkie odmiany hodowane outdoor, które dotychczas palili. Być może jest to prawdą, ale nie oznacza to, że marihuana outdoorowa również nie może być silna. Ze względu na prohibicję marihuany marihuana uprawiana na dworze często musiała być sprytnie ukrywana przed całym światem a ta hodowana w przydomowym ogrodzie ukrywana przed sąsiadami. Tak też powstała nowa metoda uprawy, czyli guerilla growing.

Marihuana uprawiana outdoor nie jest trudna do niezauważenia i tym samym jest łatwym celem dla organów porządkowych. Ten nacisk doprowadził do tego, że zainteresowanie genetyką outdoorową mocno osłabło. Miało to silny wpływ na postrzeganie tych odmian i w końcu ich liczba na rynku malała. Jednak obydwie metody uprawy z różnych przyczyn są warte uwagi. Nawet jeśli marihuana outdoorowa jest poddawana siłom natury, jak susza, plagi szkodników, ulewy czy mróz, to mimo to może ona być sukcesywnie uprawiana.

Dlaczego powinno się uprawiać indoor?

Jak już zauważyliśmy, obydwie metody mają swoje zalety. Jednak są takie rzeczy, dla których marihuana hodowana indoor się nie nadaje. Jedną z oczywistych zalet jakie niesie za sobą uprawa indoor jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi oraz możliwość nieprzerywalnych zbiorów. Jest to szczególnie wtedy korzystne, gdy chcesz uprawiać jedną odmianę i chcesz ograniczyć możliwe warianty. Jeśli całkowicie samodzielnie chcemy ustawić warunki uprawy, to jako grower mamy całkowitą kontrolę nad wszystkimi szczegółami uprawy. Oznacza to, że możemy zapewnić sobie ciągłe zaopatrzenie w pąki.

Oto zalety uprawy indoor:
– czas kiełkowania jest znacznie krótszy niż przy uprawie outdoor
– grower ma całkowitą kontrolę nad warunkami panującymi wokół roślin
– kilka zbiorów w ciągu roku
– możliwa dyskretna uprawa

Uprawa indoor ma jednak też swoje wady. Pomyśl na przykład o tym, czy wolisz pomidora rosnącego pod gołym niebem, cieszącego się promieniami słońca, czy raczej takiego, który rósł pod lampą LED. Większość z pewnością woli pomidorka z ogródka. Kolejnym faktorem, który sprawia, że uprawa indoor jest problematyczna to to, że jest ona kosztowna. Samo wyprodukowanie takiej ilości światła, które naśladowałoby światło słoneczne jest już kosztowne. Jeśli pomyślimy ekonomicznie, to hodując marihuanę wewnątrz nie robimy dla naszego środowiska nic pożytecznego tym bardziej, że marihuana świetnie radzi sobie w warunkach naturalnych.

Oto wady uprawy indoor:
– droższa niż outdoor
– wymaga więcej uwagi niż outdoor
– mniej naturalna metoda uprawy i gorsza dla środowiska

Dlaczego powinno się uprawiać outdoor?

Outdoorowa uprawa marihuany należała do trudnych ze względu na warunki środowiska jak i węszenie policji przez co łatwo można było ponieść straty. Dzięki zmianie prawa w niektórych krajach uprawa outdoor stała się jednak bardziej możliwa. Oznacza to, że potencjał dobrych zbiorów przy tej metodzie znacznie wzrósł. Niektórzy growerzy w międzyczasie zaczęli stawiać na obydwie metody uprawy. Niektórzy eksperymentują z nowymi odmianami w pomieszczeniach pod lampami LED. Jak tylko roślina na tyle się rozwinie, że będzie w stanie zakwitnąć, przenoszą ją na dwór, aby wykorzystać jej cały potencjał podczas plonów.

Zaleta uprawy na wolnym powietrzu jest oczywiście taka sama jak zaleta przy uprawie każdej innej rośliny rosnącej w naturalnych warunkach. Roślina cannabisu na wolnym powietrzu będzie lepiej rosła, ponieważ jest ona rośliną. Wyrośnięta roślina outdoorowa ma lepszy smak, zapach i jej pąki mają lepszy wygląd. Wyda ona również większy plon niż roślina rosnąca w pomieszczeniu, ponieważ ma ona tyle miejsca, ile potrzebuje. Uprawa roślin na świeżym powietrzu jest ponadto tańsza i łatwiejsza, ponieważ większość pracy wykonuje za nas sama natura.

Zalety uprawy outdoor:
– tania i prosta
– całkowicie naturalna i nie szkodzi środowisku
– większy plon niż przy indoor
– ładniejszy wygląd i lepszy smak pąków

Ważnym jest, aby growerzy nie rezygnowali za szybko, jeśli coś pójdzie im nie tak przy uprawie outdoor. Jeśli raz uda nam się pokonać wszelkie przeciwności, to nasza uprawa będzie sukcesywna. Warunki klimatyczne nie są niestety pod naszą kontrolą, zatem roślina jest poddana kaprysom natury. Jednak odpowiednie dobranie odmiany do miejscowych warunków może pomóc w poradzeniem sobie z tą kwestią. Jeśli więc mieszkasz w zimnej strefie klimatycznej, powinieneś wybrać taką odmianę, która się dopasuje. A przy tak sporej ofercie rynku, jaką mamy, nie powinno to stwarzać problemu.

Wady uprawy outdoor:
– wybryki natury, jak warunki atmosferyczne
– niepraktyczne w mieście
– potrzebne źródło wody w pobliżu

Świadomy wybór

Musisz być świadomy, dlaczego chcesz uprawiać marihuanę aby móc wybrać odpowiednią formę jej uprawy. Jeśli każdy uprawiałby tylko indoor to w bardzo krótkim czasie mielibyśmy problem z dostawą prądu. Uprawa indoor nie jest zła, ale jest to sprzeczne z zasadami natury. Sama roślina to dar natury, dlaczego więc katować ją pod sztucznym światłem? Nie ma lepszego pożywienia dla tej rośliny jak świeże powietrze i naturalne światło słoneczne, nieważne, jak bardzo zaawansowana jest technika.

Ale uprawa indoor ma też oczywiście zalety. Warunki panujące wewnątrz mogą Cie pomóc w uprawie różnych odmian oraz w ich krzyżowaniu. W takim przypadku uprawa indoor jest stosowna, a nawet może i niezbędna. Jednak gdy tylko przeminie pierwszy okres wzrostu rośliny nie ma powodu, dla którego miałbyś ją dalej kisić pod lampami. Pod gołym niebem będzie rosła najlepiej.

Nie ma żadnych poszlak na to, aby roślina uprawiana indoor miała silniejsze działanie niż ta uprawiana outdoor. Obydwie mają potencjał na stanie się potworami, jeśli tylko odpowiednio będziesz o nie dbał. Różnica polega na opiece, jaką grower otacza swoją roślinę i oczywiście na miłości, jaką obdarza hodowlę marihuany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.