Idealna Temperatura Dla Roślin Marihuany

Jeśli chodzi o uprawę marihuany w pomieszczeniach domu czy mieszkania, to temperatura jest tu jednym z ważniejszych faktorów. Jeśli chcesz mieć plantację marihuany, która będzie rosła gruba, okazała i przede wszystkim szybko, to musisz wiedzieć, że w takich warunkach albo w szklarni cały czas mierzy się temperaturę i ją utrzymuje. Poniżej przeczytasz wszystko na temat idealnej temperatury oraz pielęgnacji Twojej uprawy.

Jeśli uprawiasz swoje rośliny marihuany w pomieszczeniach, to kontrola temperatury będzie jednym z głównych zadań w utrzymaniu Twojej hodowli. Istnieje wiele rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę jeśli chodzi o samą temperaturę, jak na przykład miejsce, w którym znajduje się Twój growroom oraz ilość żarówek, których używasz do uprawy. Rośliny marihuany są wrażliwe na temperaturę i potrzebują idealnego klimatu, aby mogły dobrze rosnąć. Z tego powodu utrzymanie temperatury w growroomie jest ekstremalnie ważne, jeśli chcesz mieć okazałe rośliny z wysokim poziomem THC.

Znaczenie idealnej temperatury

Ogólnie rzecz biorąc rośliny marihuany gdy są jeszcze małe uwielbiają temperaturę pomiędzy 20 i 25°C (68 – 77°F). Gdy wkraczają w wegetację, temperaturę, temperatura może bezpiecznie zostać zwiększona do maksymalnie 28°C (82°F). W nocy temperatura będzie spadać, co jest naturalnym zjawiskiem, ale różnica nigdy nie powinna wynosić więcej niż 10°C. Idealna jest różnica 5°C pomiędzy dniem a nocą. Powodem, dlaczego jest to takie ważne, jest fotosynteza. Światło jest potrzebne, aby Twoje rośliny mogły się odżywiać, a ciepło jest naturalnym następstwem.

Jeśli nie ma wystarczająco ciepła i temperatura jest za niska, liście nie będą w stanie odparowywać wody. Ten proces odparowywania wspomaga potrzebne wchłanianie składników odżywczych poprzez korzenie, które stamtąd wędrują do liści. Mniejsze odparowywanie prowadzi do tego, że roślina wchłania mniej składników odżywczych, przez co na końcu wyrośnie mniejsza i da mniejszy plon. Może to mieć później różne następstwa, jak na przykład nadmiar odżywek w glebie, ale za mało materii roślinnej, co w efekcie spowoduje przekwaszenie ziemi, a to niesie za sobą sporo problemów.

Z innej strony mogą też zbyt wysokie temperatury mieć swoje własne następstwa. Mimo, że rośliny nie będą obumierać, mogą strasznie wolno rosnąć. Jeśli będzie im za ciepło, to rośliny będą też bardziej podatne na pewne choroby, jak na przykład mączniak. Jak więc widzisz, utrzymanie stałej temperatury w growroomie jest bardzo ważne dla ogólnego stanu zdrowia Twoich roślin, gdyż mogą one prestać rosnąć, gdy ta kwestia wymknie Ci się spod kontroli.

Jak mierzyć temperaturę w growroomie?

Aby wiedzieć, jaka temperatura panuje w Twoim growroomie, powinieneś ją mierzyć w różnych miejscach. Nie chodzi tylko o to, aby temperatura była idealna, ale chodzi też o to, aby była ona w każdym zakątku growroomu taka sama. Codziennie kontroluj temperaturę w różnych miejscach i rób notatki, jeśli nagle w którymś punkcie zrobi się drastycznie cieplej albo zimniej.

Bądź rozsądny i nie mierz temperatury bezpośrednio pod żarówką. Jeśli przeprowadzasz pomiary zwracaj uwagę na to, abyś trzymał termometr tam, gdzie jest cień. Ciepło, które odbija podłoga nie jest takie samo, jak temperatura powietrza w Twoim growroomie, a Ty masz mierzyć właśnie temperaturę powietrza. Zwracaj jednak uwagę na to, gdzie dokładnie znajduje się żarówka. Jeśli będzie ona za blisko rośli, to może ona spalić czubki Twoich roślin. Podczas gdy temperatura w cieniu może być idealna, żarówka, która prawie dotyka Twojej rośliny z pewnością narobi szkód.

Różne fazy wzrostu marihuany

Jak już wspomnieliśmy rośliny, które są bardzo młode, preferują nieco niższą temperaturę. Musisz ją zmieniać, kiedy rośliny przejdą w fazę wegetatywną, a także regulować temperatury w nocy. W większości przypadków nie będziesz musiał instalować w nocy żadnego grzejnika, ponieważ żarówki będą tak nagrzane, że nadal będą oddawać ciepło.

Temperatura sadzonek: 20 – 25°C (68 – 77°F)
Temperatura wegetatywna i post wegetatywna: 25 – 28°C (77 – 82°F), idealna 26°C
Idealna temperatura w nocy: około 5 °C mniej niż wybrana temperatura w dzień, 17 – 22°C (62 – 72°F)

Jeśli w growroomie będą panowały wyższe temperatury, to potrzeba będzie większa wentylacja powietrza, aby zapobiec spaleniu roślin.

Dodaj elementy do kontroli temperatury

Twój growroom powinien być wyposażony w oświetlenie, wentylację i kilka ruchomych wiatraków. Światło posłuży jako słońce i będzie dostarczało ciepło dla Twoich roślin. Większa część growerów używa oświetlenia, które wytwarza za dużo ciepła przy produkcji wystarczającej ilości światła. Z tego powodu potrzebujesz okapu albo wentylatora, aby obniżyć temperaturę. Jeśli używasz lampy fluorescencyjne, czyli świetlówki, nie będziesz miał zbyt dużego problemu jeśli chodzi o regulację temperatury.

Wentylator to urządzenie, które wysysa gorące powietrze ze środka i wpuszcza chłodne powietrze z zewnątrz do Twojego growroomu. Każde pomieszczenie, w którym uprawia się marihuanę, musi być w taki sprzęt wyposażone. Możesz do niego dodać kolejne elementy, jak na przykład filtr węglowy, który będzie filtrował zapach, aby cała okolica nie czuła, że w pobliżu rośnie marihuana, ale jeśli chodzi o samą temperaturę, to nie gra on żadnej roli.

Wielkość Twojego wentylatora zależy od ilości watów, które mają wszystkie Twoje żarówki. Dodaj do siebie liczbę watów wszystkich żarówek i podziel to na 2. Ta liczba, którą otrzymałeś to wielkość Twojego wentylatora w metrach sześciennych. Aby zapewnić w swoim growroomie równomierne rozłożenie ciepła, możesz wmontować w nim ruchomy wiatrak. W zależności od wielkości powierzchni uprawy możesz potrzebować więcej niż jeden. Zmierzenie temperatury w każdym zakamarku Twojego growroomu oraz wokół niego zdradzi Ci, gdzie powinieneś je umieścić.

Idealna temperatura w trakcie suszenia i utwardzania

Temperatura w Twoim growroomie ma wpływ na wiele rzeczy, w tym wilgotność powietrza, kolor pąków i sposób, w jaki Twoje rośliny będą rosły. Jeśli suszysz i utwardzasz swoje plony, to również powinieneś zwracać uwagę na temperaturę. To właśnie ona jest kluczem do utrzymania idealnej wilgotności podczas tego procesu. Jest to bardzo ważne, szczególnie, jeśli chodzi o produkcję pąków najwyższej jakości.

Przez pierwsze trzy dni suszenia powinieneś utrzymywać wilgotność względną pomiędzy 45-50% i później zwiększyć ją do 60%. Przez to proces suszenia zostanie spowolniony do stopnia, aż będzie on perfekcyjny. Możesz też zmniejszyć temperaturę do około 18°C, aby spowolnić proces suszenia.

Jak więc widzisz, temperatura odgrywa bardzo ważną rolę od początku cyklu wzrostu marihuany aż po jej suszenie i utwardzanie.

2 komentarze do “Idealna Temperatura Dla Roślin Marihuany

  1. Tbi4 Odpowiedz

    Co do utrzymywania temperatury, co autor sądzi na temat zastosowania foli grzewczej z boku lub na podłożu. Folia grzewcza emituje podczerwień. Czy takie rozwiazanie do utrzymania 26stopni dzięki termostatu jest dobrym pomysłem?

    • Farmer 81 Odpowiedz

      W większości uprawa, gdzie jako oświetlenie są wykorzystane lampy HPS nie trzeba nic robić żeby utrzymywać temperaturę bo HPSy dają tyle ciepła że jeszcze należy zadbać o dobrą wentylację żeby zbić temperaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.