Jak Odróżnić Męskie Rośliny od Żeńskich?

Posiadanie obfitego w kwitnące, żeńskie rośliny ogrodu to marzenie każdego growera. Niestety nie zawsze tak jest. Gdy zakupiłeś regularne nasiona to zawsze masz szansę 50/50, że będziesz posiadał męskie i żeńskie rośliny. Jednak istnieją manipulacje otoczenia, jakie możesz przeprowadzić, aby zwiększyć prawdopodobieństwo występowania żeńskich roślin w Twoim ogrodzie.

Wiedziałeś, że marihuana w porównaniu do innych roślin posiada jeden z najbardziej złożonych systemów określenia płci męskiej oraz żeńskiej? Proces, podczas którego roślina marihuany ustala, czy będzie żeńska czy męska, jest ekstremalnie złożony i naukowcy próbują już od dziesiątek lat wyjaśnić, w jaki sposób to czyni. Mimo, że nie znamy dokładnych szczegółów na ten temat, możemy zaobserwować kilka wpływów środowiska, które mają wpływ na końcowy produkt, czy roślina zdecyduje się na produkcję pyłku czy kwiatów.

Wiedza, kiedy rośliny marihuany najprawdopodobniej decydują się na daną płeć i identyfikacja tego momentu pomaga w zapobiegnięciu niechcianego zapylenia. Z tą wiedzą jesteś nawet w stanie tak zmanipulować otoczenie Twoich roślin w trakcie ich wzrostu, że uzyskasz więcej żeńskich roślin. Ten artykuł jest instrukcją dla wszystkich growerów, którzy chcą mieć pod kontrolą męską inwazję w swoim ogrodzie i szukają na nią sposób.

Kiedy i jak możesz zidentyfikować męskie i żeńskie rośliny?

Najefektywniejszą metodą na uzyskanie żeńskiego ogrodu jest nauczenie się rozpoznawania i rozróżniania żeńskich roślin od męskich. Im dłużej męskie rośliny są w Twoim ogrodzie tym dłużej produkują pyłek i tym większe jest ryzyko, że żeńskie rośliny zostaną przez nie zapylone. Oznacza to, że na końcu otrzymasz nasiona, a nie materiał do palenia.

Jeśli chcesz hodować marihuanę i tworzyć nowe, własne odmiany, to nasiona są jak najbardziej wskazane. Jeśli jednak zależy Ci jedynie na soczystych pąkach, to wczesne rozpoznanie płci jest kluczem do sukcesu.

Podczas fazy wegetacji wzrostu roślina głównie jest zajęta rośnięciem i niezbyt zajmuje się wyborem płci. Niemniej jednak istnieją małe okienka czasowe pomiędzy wegetacją a kwitnieniem. Właśnie wtedy grower może zidentyfikować płeć swoich roślin. Okres ten jest różny w zależności od rośliny dlatego ważnym jest, abyś cały czas obserwował każdą jedną w swoim ogrodzie. Bardzo dokładna obserwacja to jedyna możliwość aby wiedzieć, kiedy Twoje rośliny zdecydują się na podjęcie decyzji, jakiej płci chcą być.

Możesz też określić płeć roślin poprzez obserwację ich zachowania podczas wzrostu. Męskie rośliny mają tendencję do tego, że rosną większe i mają większe międzywęźla. Żeńskie rośliny rosną raczej bardziej krzaczaste i posiadają więcej liści.

Gdy Twoje rośliny znajdują się w okresie przed kwitnieniem, zaczynają na nich rosnąć małe, podobne do kwiatów pęcherze, w miejscy krzyżowania łodyg. U męskich roślin rozwijają się w tym miejscu makrospory z pyłkiem, które są rozpoznawalne gołym okiem. Oczywiście pomoże lupa. U żeńskich roślin kwiaty pokazują się nieco wyżej, cztery do pięciu łodyg nad korzeniami. Pokazują się one w formie słupków albo bardzo małych, białych włosków.

Jeśli chcesz zapobiec zapyleniu ważnym jest, abyś usunął z ogrodu męskie rośliny, gdy tylko je zidentyfikujesz jako męskie.

Jak zwiększyć ilość żeńskich roślin względem męskich?

Najłatwiejszą drogą do zwiększenia ilości żeńskich roślin jest zakup żeńskich nasion. Mimo to wszyscy, którzy używają żeńskie nasiona wiedzą, że stresowe sytuacje mogą doprowadzić do tego, że mogą powstać z nich męskie rośliny.

Najważniejszym punktem w zwiększeniu proporcji pomiędzy żeńskimi a męskimi roślinami jest unikanie stresujących dla roślin sytuacji. Marihuana ma tendencję do wyboru męskiej płci, jeśli towarzyszy jej wysoki poziom stresu. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty musisz szczególnie uważać na warunki uprawy w trzecim i czwartym tygodniu okresu wegetacji. Jest to czas, kiedy roślina posiada trzy prawdziwe pary liści. Okres ten jest znany jako najcięższy w selekcji płci marihuany. Cała praca, jaką sobie zadasz wcześniej i później nie będzie miała żadnego wpływu na końcową ilość żeńskich względem męskich roślin, ponieważ jest to najważniejszy okres w określaniu płci rośliny.

1. Uzyskaj więcej roślin żeńskich poprzez… manipulację poziomu azotu i potasu
Zmiana poziomu tych dwóch odżywek w glebie ma wspomagający wpływ na żeńskie rośliny marihuany. Udowodniono, że zwiększenie poziomu azotu w ziemi niesie za sobą produkcję większej ilości roślin żeńskich. Tak samo dzieje się w momencie, gdy zmniejszysz poziom potasu. Podczas fazy wegetacji Twojej rośliny możesz na przemian zwiększać poziom azotu i zmniejszać poziom potasu. Przykładowo możesz to robić w odstępach po tydzień do dwóch tygodni. Pamiętaj tym, aby nie zmieniać zbyt drastycznie otoczenia roślin, ponieważ zestresowana roślina najprawdopodobniej nie wyrośnie na żeńską i produkującą pąki do palenia.

2. Uzyskaj więcej roślin żeńskich poprzez… zmianę temperatury i wilgoci powietrza
Zastosowanie tych dwóch sposobów może być nieco kłopotliwe, ponieważ żeńskie rośliny marihuany wolą niższą temperaturę i większą wilgotność powietrza. Wiatrak będzie tutaj bardziej pomocny niż system wentylacyjny.

3. Uzyskaj więcej roślin żeńskich poprzez… zmianę światła
Światło w trakcie tej fazy wegetacji można zmanipulować na dwa różne sposoby. Żeńskie rośliny wolą rosnąć pod światłem o niebieskim spektrum. Światło z czerwonym spektrum preferują rośliny męskie.

Druga metoda to godziny naświetlania roślin, a dokładnie ich redukcja. Lepiej jest, gdy sadzonki są pod światłem przez 14 godzin.

Możliwym jest zmiana środowiska roślin, aby zwiększyć ilość roślin żeńskich względem męskich. Oczywiście nie oznacza to, że 100% Twoich roślin wyrośnie na rośliny żeńskie. Mimo to te techniki są wypróbowane i potwierdzone. Ze względu na to, że rozpoznanie płci roślin marihuany jest bardzo złożone trudno będzie mieć wpływ na proces, o którym nie mamy zbyt dużo pojęcia. Metody te pochodzą z badań, które zajmują się tworzeniem żeńskich roślin i z upraw, w których uzyskuje się większą ich ilość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.