Maksymalizacja Plonów Przy Użyciu CO2

Gdy tylko hodowcy dowiedzą się, że dodawanie CO2 pomaga zmaksymalizować zbiory, to od razu pojawia się pokusa, aby dodać go do uprawy. Niestety, nie jest to takie proste. Aby zaopatrzenie w CO2 na obszarze uprawy mogło funkcjonować, należy upewnić się, że jest ono prawidłowo przygotowane. Wszystko, co musisz wiedzieć, jest w tym artykule.

Wielu hodowców marihuany eksperymentuje z CO2 w swoich ogrodach. Celem jest, aby ich rośliny rosły szybciej i dawały więcej plonów. Stosowanie CO2 polega na poznawaniu biologii marihuany, sposobu jej wzrostu i manipulowania środowiskiem w celu zaspokojenia jej potrzeb.

Wszystko brzmi solidnie, ale nadal jest zbyt wiele osób, które używają CO2 bez osiągnięcia pożądanych rezultatów. Powodem tego jest nieprawidłowe stosowanie CO2, jeśli chodzi o odpowiednie oświetlenie lub odpowiednią jego ilość. Niestety dodanie CO2 do growroomu nie jest takie łatwe.

Sprzęt do wprowadzania CO2 do growroomu jest drogi, więc automatycznie popełnienie błędu będzie Cię też drogo kosztować. Ten przewodnik pomoże Ci prawidłowo używać CO2, aby Twoje rośliny go uwielbiały, a Ty w zamian otrzymał większe zbiory z dużą ilością pąków.

Jak rośliny marihuany wykorzystują CO2?

CO2 (dwutlenek węgla) można sobie wyobrazić jako powietrze dla roślin. Ludzie wdychają tlen i wydychają dwutlenek węgla, rośliny robią dokładnie odwrotnie. Z tego powodu lasy deszczowe, jak Amazonka nazywane są również płucami ziemi. Zatem kiedy mówimy o CO2 dla roślin, mówimy o czymś, co rośliny w połączeniu ze światłem zamieniają w żywność.

Proces ten nosi nazwę fotosyntezy, w trakcie której rośliny wykorzystują CO2 do przekształcenia światła w cukry. Cukry te są wykorzystywane przez rośliny do produkcji kwiatów lub w naszym przypadku pysznych pąków. Bez CO2 roślina dosłownie się zadusi.

Światło i CO2 są niezbędnymi elementami procesu fotosyntezy, a ilości, których potrzeba w uprawie są względne. Oznacza to, że jeśli jest dużo światła, to większa ilość CO2 daje również roślinom szansę na większą fotosyntezę. Jeśli jednak nie ma zbyt wiele światła, to nie ma sensu dodawać więcej CO2. Jeśli CO2 jest dostępne w dużej ilości, to powinno być równie dużo światła.

Właściwa proporcja pomiędzy światłem a CO2

W tym miejscu większość growerów popełnia błąd polegający na marnowaniu pieniędzy na CO2. Jak już wspomniano, ilość jednego z nich musi proporcjonalnie odpowiadać ilości drugiego, tak aby podaż CO2 miała sens. Jeśli używasz słabych żarówek, takich jak lampy fluorescencyjne, to nie ma sensu dodawać CO2. W powietrzu jest już wystarczająco dużo CO2, aby rośliny mogły wykorzystać całe to światło do produkcji żywności.

Jeśli jednak zwiększysz moc swojego oświetlenia poprzez użycie lamp LED lub HPS, twoje rośliny dostaną znacznie więcej światła. Gdy jest więcej światła, twoje rośliny mogą użyć nieco więcej CO2 w celu produkcji żywności.

W rzeczywistości nie ma sensu dodawać CO2 do growroomu, jeśli nie używasz lamp LED lub lamp HPS. Aby rośliny mogły korzystać z CO2, muszą mieć odpowiednie oświetlenie.

Ile CO2 to wystarczająco CO2?

Powietrze wokół nas ma stężenie 400 cząstek na milion (ppm) CO2. Gdy milion lat temu rozwijały się rośliny, stężenie CO2 w powietrzu było znacznie wyższe. Tak więc, jak można sobie wyobrazić, rośliny są w stanie konsumować znacznie więcej CO2 niż jest obecnie w powietrzu. Gdyby w powietrzu było więcej CO2 niż rośliny mogłyby wchłonąć, ludzie byliby faktycznie narażeni na ryzyko zatrucia CO2.

Rośliny mogą wykorzystać do 1500 ppm CO2 w procesie fotosyntezy. Oznacza to, że jeśli chcesz osiągnąć różnicę w ilości wprowadzanego CO2, możesz dopuścić do growroomu do 1500ppm CO2. Każda ilość powyżej tej dawki byłaby marnotrawstwem, ponieważ wasze rośliny marihuany nie mogą tego wykorzystać do fotosyntezy.

Jeśli wszystko inne w growroomie jest zoptymalizowane pod kątem zdrowia roślin i wysokich plonów, CO2 będzie jeszcze bardziej efektywne. Jeśli roślina jest zdrowa i wytrzymała, proces fotosyntezy również będzie silny. Jeśli jest to słaba roślina, to podawanie CO2 może nie zrobić żadnej różnicy.

Najważniejszym aspektem jest to, aby growroom nie pozostawiał nic do życzenia. Rośliny powinny być zdrowe, mieć wystarczająco dużo wody i światła, a gleba lub podłoże powinny być dobrej jakości. Tylko wtedy dodatkowe CO2 będzie miało sens i da upragniony efekt.

Przygotuj miejsce do uprawy

Istnieje wiele różnych sposobów na to, aby w odpowiedni sposób przygotować growroom i faktycznie istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Dodatkowe CO2 będzie miało lepszą skuteczność w wyższych temperaturach, więc warto się nad tym zastanowić. Przeanalizujmy najpierw pewne modyfikacje dotyczące sposobu przygotowania miejsca do uprawy na emisję CO2.

1. Zwiększ temperaturę
Jeśli chcesz osiągnąć maksymalny limit CO2 (1200-1500 ppm), powinieneś zwiększyć temperaturę w swoim growroomie. Podczas gdy w większości growroomach panuje temperatura około 25-28°C, to przy dodawaniu CO2 konieczne jest podniesienie temperatury do 30-35°C. Jest to duży wzrost temperatury, więc upewnij się, że masz oko na swoje rośliny, aby nie ucierpiały ze względu na stres termiczny.

2. Uszczelnij swój growroom
Jest to opcjonalna modyfikacja, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Jeśli zaczniesz pompować dużą ilość CO2 do growroomu, może zdarzyć się tak, że będzie się z niego wydostawać i zmarnujesz dużo pieniędzy. Jeśli chcesz uszczelnić swój growroom, musisz to dokładnie przemyśleć, aby mieć ciepło i wilgotność pod kontrolą.

3. Utrzymuj niski poziom wilgotności
Jeśli naprawdę chcesz uszczelnić swój growroom, musisz być w stanie utrzymywać wilgotność względną. Utrzymuj ją poniżej 60-70%, aby zapewnić, że Twoje rośliny nie zostały zaatakowane przez pleśń. W razie potrzeby załatw sobie osuszacz.

4. Miej wystarczająco dużo światła
Jak już mówiliśmy, jeżeli nie będzie wystarczająco dużo światła, dodatkowe CO2 nie będzie miało sensu. Upewnij się więc, że rośliny mają dużo światła – od 7 500 do 10 000 lumenów na stopę kwadratową (około 0,09m²). Na każdym opakowaniu z żarówek jest podana ile lumenów na stopę kwadratową/metr kwadratowy. Teraz wystarczy zainstalować tyle żarówek, ile jest potrzebnych, aby osiągnąć około 7 500 lumenów na stopę kwadratową.

Posiadanie silnych żarówek jest ważne dla wzrostu marihuany z CO2. Ponadto, silne żarówki pomogą utrzymać wysoką temperaturę w pomieszczeniu uprawy.

Jak dodać CO2

Teraz, gdy już wiesz, jak powinien wyglądać Twój growroom, nadszedł czas, aby wydać dużo pieniędzy na sprzęt CO2! Istnieją również tańsze wersje, takie jak suchy lód. Ale takich nie polecamy.

Jeśli naprawdę chcesz być profesjonalny, powinieneś kupić generator CO2 lub sprężone CO2. Jest to kosztowne, ale naprawdę się opłaca, jeśli będziesz używał go w prawidłowy sposób.

Generator CO2 wykorzystuje paliwo takie jak propan do produkcji CO2, podczas gdy sprężone CO2 jest pełną butlą, która może być rozprowadzana w całym obszarze. Obydwa systemy mogą być całkowicie zautomatyzowane, więc po skonfigurowaniu wszystkiego nie musisz się już o nic martwić.

Obie metody mają swoje zalety i wady

Generator CO2 stosuje metodę spalania, która budzi obawy jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Istnieje również ryzyko, że możesz wyprodukować niebezpieczną ilość tlenku węgla, która nie jest dobra dla twojej rośliny lub dla ciebie.

Z drugiej strony, zbiornik sprężonego CO2 jest bardzo widoczny i możesz zostać złapany przenosząc go do swojego domu. W niektórych miejscach potrzebna jest nawet licencja na zakup CO2. A jeśli wybuchnie pożar, może eksplodować.

Tak więc zawsze istnieje ryzyko, jeśli chodzi o emisję CO2 w ogrodzie, ale najbezpieczniejszą i najbardziej efektywną metodą jest zakup sprężonego CO2. To najdroższe, ale prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie.

1. Pozwól na wędrowanie CO2 w dół
CO2 jest dużo gęstsze niż powietrze, więc będzie opadał w dół. Jeśli umieścisz generator CO2 lub zbiornik na podłodze pomieszczenia, Twoje rośliny nic nie będą z niego miały. Powinien on spadać z góry. Wentylator może pomóc w cyrkulacji, zanim dotrze do ziemi.

2. Wyłączaj go na noc
Twoje rośliny w nocy nie potrzebują CO2, ponieważ o tej porze nie ma też światła! Sprężony CO2 lub generator CO2 można ustawić tak, aby wyłączał się w godzinach nocnych i włączał ponownie po upływie pół godziny od włączenia świateł.

3. Nie wdychaj dwutlenku węgla
Spróbuj nie wdychać CO2. Pamiętaj – jesteś człowiekiem i nie bez powodu wydychasz CO2. Wdychanie zbyt dużej ilości CO2 jest niezdrowe. Poziom w twoim growroomie nie osiągnie tego niebezpiecznego poziomu, ale lepiej dmuchać na zimne.

4. Stosuj CO2 głównie w fazie wegetatywnej
Najbardziej efektywnym czasem wykorzystania CO2 przy uprawie marihuany jest faza wegetatywna. Powinno to znacznie przyspieszyć wegetatywny wzrost roślin, co oczywiście da większą ilość łodyg i pod koniec znacznie więcej pąków.

Przez pierwsze 2-3 tygodnie kwitnienia nadal możesz używać CO2. Większość profesjonalistów twierdzi, że po tym czasie dodatkowe CO2 nie ma znaczenia dla produkcji kwiatów.

Dodanie CO2 do growroomu może mieć duże znaczenie, jeśli zrobisz to dobrze. Ale jeśli popełnisz błędy, może to kosztować Cię dużo pieniędzy, nie dając dla Twoich roślin żadnych korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.