Sposób Na Udaną Uprawę Indoor w Okresie Zimowym

Podczas uprawy indoor w okresie zimy istnieje kilka punktów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby rośliny z powodzeniem mogły przetrwać ten czas i na końcu wynagrodziły growera obfitymi plonami. Przy odrobinie wiedzy i zastosowaniu kilku prostych środków uprawa indoor zimą może się okazać o wiele łatwiejsza niż latem.

Właściwa Temperatura

Idealna temperatura w pomieszczeniu do uprawy powinna wynosić między 22°C a 24°C w ciągu dnia oraz między 15°C a 21°C w nocy. Nocą temperatura w pomieszczeniu do uprawy może spaść nawet do 8°C bez żadnych dalszych negatywnych skutków dla roślin.

  • Idealna temperatura w pomieszczeniu do uprawy w ciągu dnia: 22°C do 24°C
  • Idealna temperatura w pomieszczeniu do uprawy w nocy: 15°C do 21°C

Poniżej 15°C wzrastają jednak problemy z wilgotnością, przez co szybko dochodzi do powstania pleśni lub innych chorób grzybicznych, dlatego temperatura w nocy (czyli gdy światło jest wyłączone) powinna być stała i nie powinna być niższa niż 15°C.

W momencie, gdy temperatura w ciągu dnia wzrasta powyżej 29°C, rośliny mogą opóźnić lub nawet zatrzymać swój wzrost. Idealna i stała temperatura sprzyja zdrowemu i szybkiemu wzrostowi roślin. Nie należy umieszczać roślin w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika albo zapewnić roślinom stały powiew powietrza poprzez zainstalowanie wentylatora.

Temperatury poniżej 0°C niszczą komórki roślinne, a tym samym całą roślinę. Koniecznie należy unikać powstania ujemnych temperatur w pomieszczeniu do uprawy, jak również nadmiernych wahań temperatury.

Zbyt niskie temperatury lub nawet mróz poważnie uszkadzają roślinę i mogą ją zabić.

Zbyt zimne powietrze wpadające z zewnątrz do growroomu może również wywołać spowolniony wzrost roślin. Jednocześnie rośliny konopi potrzebują dużo tlenu, aby móc się rozwijać i zdrowo rosnąć. Ciekawostką jest, że komórki roślin konopi potrzebują tyle samo tlenu, co komórki ludzkie. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, powietrze powinno mieć zawartość tlenu co najmniej 20%.

Stały dopływ świeżego powietrza, a jednocześnie brak zbyt zimnego powietrza w niektórych regionach naszego globu może się okazać kłopotliwy, zwłaszcza zimą. Jeśli do swojego growroomu wpuszczasz świeże powietrze bezpośrednio znad dworu, to postaraj się najpierw skierować je do pomieszczenia, które jest ogrzewane, a dopiero później do pomieszczenia do uprawy, dzięki czemu będzie mogło się najpierw trochę ogrzać.

Regularne kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu do uprawy w okresie zimowym jest bardzo ważne.

W uprawie indoor niezbędne jest posiadanie kilku ważnych gadżetów. Jednym z nim jest termohigrometr, czyli urządzenie pokazujące jednocześnie temperaturę oraz wilgotność powietrza. Termohigrometr pomoże Ci sprawdzić wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu i w razie potrzeby je zoptymalizować.

Lampy sodowe emitują dużo ciepła i tym samym nagrzewają przestrzeń uprawową. W zimie jest to pozytywny efekt uboczny tych lamp, jednak minus jest taki, że z tej zalety można korzystać tylko wtedy, gdy są one włączone. W nocy może szybko zrobić się dla roślin zbyt zimno.

To samo dotyczy lamp LED, które nie emitują prawie żadnego ciepła. Jeśli Twój growroom bądź growbox znajduje się w mieszkaniu, które zimą nie jest ogrzewane, konieczne będzie zainstalowanie dodatkowego źródła ciepła, np. grzejnika elekrycznego.

Urządzenia elektryczne, takie jak dmuchawy ogrzewające, można w łatwy sposób i praktycznie stale kontrolować, ale zużywają one dużo energii i są drogie w eksploatacji. Z kolei piece gazowe z otwartym płomieniem powinny być obsługiwane wyłącznie pod nadzorem i zużywają dużo tlenu. Poza tym potrzebne są do nich butle z gazem, a to nie jest zbyt praktyczne.

Najlepszym rozwiązaniem, aby utrzymać wystarczająco ciepłą przestrzeń uprawną nawet w zimie. mogą być piece na drewno, na pellet lub centralne ogrzewanie. Roślinom należy zawsze zapewnić wystarczający dopływ świeżego powietrza. Ogromną zaletą zimy jest to, że zawsze o wiele łatwiej i taniej jest ogrzać pomieszczenie do uprawy i doprowadzić je do odpowiedniej temperatury w zimie, niż schładzać je w lecie.

Dzięki ogrzewaczowi rurowemu (przez wtajemniczonych zwanego kiełbasą) możesz dodatkowo ogrzać swój mały growroom lub namiot do uprawy i utrzymać w nim odpowiednią temperaturę. W połączeniu z regulatorem temperatury można łatwo i automatycznie utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu do uprawy na pożądanym poziomie.

Zbyt Wysoka Wilgotność Powietrza

Jeśli temperatura w pomieszczeniu do uprawy będzie zbyt niska, pojawią się problemy z względną wilgotnością. Powietrze może zawierać różne ilości wody w zależności od temperatury. Im jest cieplej, tym więcej wilgoci może pomieścić powietrze. Z kolei zimne powietrze może przenosić tylko niewielką ilość wilgoci. Jeśli temperatura w pomieszczeniu spada, w tym samym czasie wzrasta wilgotność i zaczyna się kondensować. Skroplona wilgoć osadza się na powierzchniach w pomieszczeniu do uprawy oraz na liściach i kwiatach roślin, co prowadzi do powstania pleśni.

Zdolność powietrza do zatrzymywania wilgoci podwaja się z każdym wzrostem temperatury o 10°C. Jeśli różnica temperatur między dniem a nocą przekracza 8°C należy zastosować dodatkowe źródło ogrzewania, aby utrzymać w miarę stałą temperaturę w growroomie.

  • Idealna wilgotność powietrza dla roślin w fazie wzrostu: 60-70%
  • Idealna wilgotność powietrza dla roślin podczas kwitnienia: 40-60%

Jeśli nie mamy możliwości utrzymać wilgotności powietrza na idealnym i stabilnym poziomie, warto zastosować dodatkowy osuszacz. Osuszacz powinien być wielkościowo odpowiednio dostosowany do wielkości przestrzeni uprawowej. Urządzenia te występują w różnych rozmiarach, o różnej mocy i pojemności. Podobnie jak temperatura, stała i idealna wilgotność przyczynia się do powstania zdrowych roślin i wyprodukowania wysokich plonów.

Jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu do uprawy jest zbyt wysoka, a temperatura zbyt niska, może spowolnić się wzrost roślin i szybko pojawiają się szkodliwe choroby grzybicze, takie jak pleśń lub inne grzyby.

Co należy zrobić w przypadku wystąpienia nadmiernej wilgotności:

  • Zwiększ temperaturę w pomieszczeniu do uprawy lub doprowadź ją do idealnego poziomu  (-> ogrzewanie)
  • Korzystaj z osuszacza powietrza o wystarczającej pojemności
  • Użyj wentylatora wyładowczego o wystarczającej pojemności, ewentualnie wymień obecny na mocniejszy

Zbyt Niska Wilgotność Powietrza

W niektórych regionach świata zima jest jednym z najbardziej suchych miesięcy. Napływające powietrze jest zimne, ale jednocześnie bardzo suche. Jeśli to powietrze połączy się z ciepłym powietrzem w pomieszczeniu do uprawy, może się zdarzyć tak, że wilgotność spadnie poniżej optymalnego poziomu. W takim przypadku można użyć nawilżacza, aby utrzymać wilgotność na pożądanym poziomie. Jednak zbyt niska wilgotność powietrza rzadko stanowi zimą problem.

Uprawa Odmian Autofloweringowych

Jeśli uprawiasz rośliny automatycznie kwitnące zimą na parapecie, odniesiesz znacznie gorsze sukcesy niż pod silnymi lampami, ale możesz zoptymalizować warunki roślin poprzez użycie dodatkowego źródła światła używając lampy CFL lub energooszczędnej małej diody LED. Jednak jako doświadczeni hodowcy szczerze odradzamy uprawy odmian autofloweringowych na parapecie. Jest to niewarte zachodu…

W zimie światło słoneczne i liczba godzin świetlnych nie są wystarczające dla prawidłowego rozwoju kwiatów. Nawet jeśli automaty nie są fotoperiodyczne, to podziękują Ci większymi plonami, gdy otrzymają dodatkowe światło.

Autofloweringi można naświetlać nawet 24 godziny na dobę. W przypadku uprawy pod lampami sodowymi nie ma problemu ze zbyt niską temperaturą, ponieważ lampy przez cały czas nagrzewają pomieszczenie do uprawy. Jednak zasilanie lampy sodowej przez 24 godziny to dosyć spory koszt. Uruchomienie dodatkowego urządzenia grzewczego też jednak wiąże się z dodatkowymi wydatkami. W tym wypadku sam musisz obliczyć, co bardziej Ci się opłaci.

Wybór Odpowiedniej Genetyki

Niektóre odmiany marihuany są znane ze swojej zdolności do uprawy w najtrudniejszych warunkach i w niższych temperaturach. Ta zdolność jest zakorzeniona w ich genetyce. Należy jednak pamiętać, że nawet te odmiany będą cierpieć i osiągać słabe wyniki, jeśli warunki będą zbyt dalekie od ideału.

Do uprawy w chłodniejszych pomieszczeniach nadają się zwłaszcza odmiany automatycznie kwitnące. Dobrze znoszą niskie temperatury i są szybko gotowe do zbioru.

Odmiany Na Indoor, Które Rosną Szczególnie Dobrze Nawet w Zimniejszym Klimacie

NORTHERN LIGHT XXL OD SEEDBAY

Jest to znana odmiana w wersji XXL, czyli duży plon, osiągający indoor do 350g z rośliny i na dworze do 500g. Powstała dzięki skrzyżowaniu klasycznej wersji Northern Light z wytrzymałym Afghan Kush, dzięki czemu do jej zalet należy nie tylko duży plon, ale także wytrzymałość na różnice temperatur, szczególnie na zimne noce oraz gorące dni. Ta sativa jest prosta w uprawie i odporna na pleśnie oraz grzyby.

ORANGE BUD OD DUTCH PASSION

Odmiana ta to selekcja skunka, sięgająca lat ’80-tych. Jest to zdecydowanie najbardziej owocowa odmiana o niezwykłej, pomarańczowej barwie oraz mocnym i pobudzającym działaniu. Jest świetna dla początkujących growerów, natomiast bardziej doświadczeni growerzy mogą poeksperymentować z takimi technikami jak SOG oraz ScrOG. Jak przystało na sativę, jej plony są duże o wadze do 280g indoor i do 360g outdoor.

STRONG BERRY OD AKSEEDS

Ta odmiana to niezwykle mocna Indica, której poziom THC sięga 24%. Jest to krzyżówka szczepów Blackberry ze wczesnym Skunkiem, która szybko kwitnie i daje duży plon na poziomie 300g indoor i 400g outdoor. Świetnie nadaje się dla początkujących oraz doświadczonych growerów i szybko stała się bestsellerem wśród odmian indoorowych.

ROYAL GORILLA OD ROYAL QUEEN SEEDS

Jej oryginalna nazwa to Gorilla Glue. Ta niezwykle mocna odmiana zawierająca 27% THC to szczep, który powstał przez przypadek gdy niezamierzenie skrzyżowały się odmiany Sour Dubb z Chem Sis. Była to na tyle ciekawa mieszanka, że ustabilizowano ją krzyżówką z Chocolate Diesel. Produkuje ona niezwykły nadmiar żywicy, i chociaż jej plon może wydawać się niski – 250g na indoor i do 600g na outdoor, to jest on jakościowo z najwyższej półki.

AK482 AUTOMATIC OD AKSEEDS

Ta niezwykle wydajna i odporna krzyżówka odmian Ak482 z Ak472 Auto oraz Perfect Haze Auto jest wyjątkowo bezproblemowa w uprawie i już po 75 dniach uprawy jej osiągalny plon to nawet 140g z jednej rośliny. Ak 482 Automatic należy do grupy automatów o wyjątkowo dużej mocy. Jej poziom THC osiąga nawet 22%.

SUPER LSD XL OD SEEDBAY

Ta odmiana to absolutny numer 1 jeśli chodzi o odmiany pełnosezonowe, szczególnie do uprawy indoor. Łączy w sobie same pozytywne cechy. Łatwość w uprawie, niezwykle wysoki poziom THC sięgający 26%, odporność na srogie warunki, oraz ogromne plony o wadze nawet 450g. Tej odmianie nie można się oprzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.