Zrób To Sam – Herbata Kompostowa

Tak zwana herbata kompostowa to perfekcyjna mieszanka składników odżywczych dla Twoich roślin. Wspomaga ona pracę pożytecznych bakterii w ziemi i dzięki jej zastosowaniu możesz w jednym czasie dodawać składniki odżywcze dodawać do nawozu. Przeczytaj w jaki sposób zrobić taką herbatę kompostową.

Herbata kompostowa to coś, czego growerzy używają w celu wzbogacenia swoich roślin w składniki odżywcze, dzięki czemu będą one rosły zdrowsze i silniejsze. Mimo, że roślina marihuany większą część swojego pożywienia otrzymuje od gleby, a niektóre dostarcza im sam grower, to herbata kompostowa jest świetnym dodatkiem.

Herbata kompostowa dopiero niedawno zyskała na sympatii jeśli chodzi o uprawę marihuany i coraz więcej tego typu gotowych produktów jest dostępnych na rynku. Możesz kupić gotowe mieszanki do rozcieńczenia herbaty kompostowej z wodą. Ale o wiele prościej i taniej można ją zrobić samemu, szczególnie, jeśli Twoja uprawa ma być ekologiczna i biologiczna a Ty chcesz mieć nad wszystkim kontrolę. Na końcu uzyskasz „herbatę”, która powstanie dzięki tak zwanemu “steepingowi“ kompostu w wodzie. Możesz nią podlewać rośliny albo zraszać spryskiwaczem.

Dlaczego herbata kompostowa jest tak pożyteczna?

Otóż herbata kompostowa oprócz tych wszystkich składników odżywczych, jakie roślina ma w ziemi, zwiększa jakość roślin, dzięki czemu będą one jeszcze bardziej silne i zdrowe. Herbata kompostowa nie zastąpi składników odżywczych zawartych w ziemi, ale może być świetnym dodatkiem do tego, co już posiadasz. Główną zaletą herbaty kompostowej jest to, że ziemia będzie jeszcze lepiej oddychać i będzie lepiej przepuszczać wodę. Poprawi się więc tekstura ziemi. Herbata kompostowa wspomaga też wszystkie pożyteczne bakterie w ziemi w ich pracy.

W jaki sposób zrobić herbatę kompostową?

Herbata kompostowa jest łatwa w wykonaniu i nie wymaga wiele pracy. Możesz ją wykonać również ze swojego kompostu. Jako alternatywę możesz też kupić kompost, jednak wtedy upewnij się, że jest on dobrej jakości.

Potrzebujesz:
– wiadro/pojemnik (30l)
– 10l kompostu
– pompkę do akwarium z licznikiem bąbelków
– 250ml melasy bez siarki
– 10l wody
– długi kij do mieszania
– gazę albo coś podobnego do filtrowania

Napełnij wiadro kompostem i 10l wody, dodaj melasę i porządnie wszystko wymieszaj. Ustaw pompkę do akwarium i przez 3 dni pozostaw, aby się moczyło. Po 3 dniach przefiltruj przez gazę, aby oddzielić kompost od powstałej herbaty. Twoja herbata jest już gotowa.

Istnieje jednak jeszcze prostszy sposób na zrobienie herbaty kompostowej. Do wiadra z wodą wrzuć kilkanaście pędów pokrzywy i pozostaw na kilka dni, żeby zrobiła się „herbata”. Gdy będzie gotowa, na pewno poczujesz to po jej zapachu. Takim specyfikiem również możesz podlewać swoje rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *