Wszystko o Systemie Przypływu i Odpływu w Uprawie Roślin Konopi Indyjskich

Wszystko o Systemie Ebb And Flow

Systemu przypływu i odpływu (ebb and flow) jest skuteczną i prostą metodą uprawy roślin marihuany. System ten wykorzystuje pompę, która zalewa rośliny umieszczone w doniczkach lub na stole uprawowym roztworem odżywczym ze zbiornika. Po wyłączeniu pompy ten roztwór odżywczy spływa z powrotem do zbiornika. Można również ustawić częstotliwość przypływów i odpływów dla swoich roślin za pomocą prostego timera zamontowanego na pompie.

Za każdym razem, gdy rośliny są zalewane, ich korzenie są zanurzane w roztworze odżywczym, co pozwala im wchłonąć całą wodę wraz ze składnikami odżywczymi potrzebnymi do szybkiego wzrostu. Dużą zaletą jest to, że takie stałe zalewanie roślin wodą i jej ponowne spuszczanie zapewnia korzeniom stały przepływ świeżego tlenu. Przyczynia się to do zdrowego i szybkiego wzrostu. Gdy rośliny rosną, można zwiększyć częstotliwość odpływów i przypływów.

To, co odróżnia systemy hydroponiczne przypływu i odpływu od innych metod uprawy, to elastyczność. Z takiego systemu może korzystać każdy, ponieważ w zasadzie jest to automatyczny system nawadniania oparty na odżywkach, który pozwala na dokładne ustawienie interwałów podlewania. To sprawia, że systemy przypływu i odpływu są dobrym wyborem dla doświadczonych plantatorów, którzy chcą mieć kontrolę nad warunkami wzrostu.

Automatyczny System Przypływu i Odpływu w Porównaniu Do Ręcznego Podlewania

Plantatorzy, którzy uprawiają swoje rośliny na ziemi i kompoście, zazwyczaj nie podlewają swoich roślin codziennie, ale co drugi dzień lub nawet rzadziej. Ponieważ system odpływu i przypływu jest zawsze aktywny, składniki odżywcze częściej docierają do roślin. Dostarczają one roślinom mniej składników odżywczych, ale częściej w ciągu dnia, przez co przyczyniają się do poprawy wzrostu i zdrowia roślin.

Systemy przypływowo-odpływowe rozwiązują również problem stałego wzbogacania obszarów korzeniowych w świeży tlen. Ręczne nawadnianie często nie dociera do obszarów korzeniowych roślin, które zużywają tlen w ciągu jednego dnia, bądź trochę dłużej. Systemy przypływu i odpływu wypierają odstałą wodę z obrębu korzeni i zapewniają im świeży tlen, przez co rośliny rosną zdrowsze, szybciej i dadzą dużo większe plony!

Problem z niektórymi uprawami polega na tym, że z czasem w pożywce mogą gromadzić się sole odżywcze. W systemach przypływu i odpływu wszystkie składniki odżywcze, które nie zostaną zużyte przez rośliny, spływają z powrotem do zbiornika, co rozwiąże kolejny poważny problem, który w przeciwnym razie może prowadzić do różnego rodzaju komplikacji.

Rodzaje Systemów Przypływu i Odpływu

Dwa najbardziej rozpowszechnione systemy ebb&flow wykorzystują tę samą zasadę, chociaż istnieje kilka drobnych różnic. Te dwa systemy to system z użyciem specjalnego stołu i modułowy z użyciem wiader.

System Przypływowo-Odpływowy ze Stołem

W systemie odpływu i przypływu ze stołem rośliny umieszczone są nad zbiornikiem z roztworem odżywczym, który ma kształt płaskiego stołu. Stół transportuje roztwór wody i odżywek do centrum, gdzie umieszczone są dwa przewody. Jeden z tych przewodów, przewód zasilający, jest przymocowany płasko do stołu. Druga rura spustowa znajduje się około 10cm wysokości nad dnem stołu.

Pompa jest podłączona do rury zasilającej, a rura spustowa prowadzi z powrotem do zbiornika. Roztwór składników odżywczych jest pompowany przez rurę zasilającą do stołu. Gdy ilość roztworu odżywczego dotrze do przelewu, spływa z powrotem do zbiornika. Gdy pompa zostanie wyłączona, roztwór substancji odżywczych spływa z powrotem do zbiornika przez rurę doprowadzającą.

Pompa jest kontrolowana za pomocą timera. Ten timer pozwala na ustawienie częstotliwości przepływu wody. Gdy zalejemy stół, rośliny otrzymają całą wodę i składniki odżywcze, których potrzebują. Dodatkowym atutem takiego systemu jest wzbogacenie korzeni w świeży tlen.

Taki rodzaj systemu podlewającego oferuje wiele korzyści, pozwalając na sadzenie w każdym rodzaju podłoża, w tym w keramzycie, włóknach kokosowych, a nawet w glebie. Niektórzy hodowcy wolą trzymać swoje rośliny w doniczkach, które następnie stawiają na stole. Inni wypełniają stół keramzytem, dzięki czemu korzenie mogą rosnąć w dowolnym miejscu na stole.

W porównaniu do innych systemów hydroponicznych, system przypływowo-odpływowy jest (również) szczelny, co czyni go dobrym wyborem do uprawy w domu lub w warunkach miejskich. Dostępne na rynku systemy przypływu i odpływu idealnie pasują do standardowego namiotu uprawowego lub szklarni.

Modułowy/ Kubełkowy System Przypływowo-Odpływowy (z Doniczkami)

System modułowy lub kubełkowy działa całkiem podobnie. Główną różnicą jest to, że do zalania nie potrzebny jest jeden duży stół, ale to, że każda roślina rośnie we własnej doniczce.

Każda doniczka jest połączona z wężem dopływowym, który prowadzi z dna doniczki do tak zwanego kosza kontrolnego. Ten większy pojemnik kontrolny jest połączony ze zbiornikiem na składniki odżywcze. Pompa w przypadku systemów przypływowo-odpływowych opartych na wiadrach zalewa i odwadnia tylko kosz kontrolny. Roztwór jest następnie transportowany grawitacyjnie do połączonych doniczek. Kosz kontrolny wykorzystuje zawory elektromagnetyczne, które kontrolują pompę i poziom zalewu, aby zapobiec przelaniu lub zalaniu.

Jedną z zalet hydrosystemów przypływowo-odpływowych opartych na wiadrach jest większa swoboda w umieszczaniu poszczególnych roślin w pomieszczeniu uprawnym. Pomaga to znaleźć optymalne położenie każdej doniczki pod lampami, aby maksymalnie zwiększyć wzrost i zbiory. Te systemy modułowe są również łatwe do rozbudowy, ponieważ zawsze można dodać kilka doniczek, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Dla Kogo Przeznaczony Jest System Przypływowo-Odpływowy?

Po złożeniu taki hydrosystem odpływowo-przypływowy powoduje, że dla plantatora wszystko jest bardzo proste i jednocześnie zapewnia mu dużą elastyczność. To sprawia, że hydrosystemy są odpowiednie dla prawie każdego rodzaju plantatora, od nowicjusza z niewielkim lub zerowym doświadczeniem, aż po doświadczonego entuzjastę uprawy konopi indyjskich.

Mniej doświadczeni plantatorzy nie muszą się martwić o zaopatrzenie roślin w odżywki i nawadnianie, ponieważ wszystko to odbywa się automatycznie. W momencie, gdy masz na głowie tylko jeden zbiornik składników odżywczych, masz więcej wolnego czasu na utrzymanie zdrowych warunków wzrostu.

Doświadczeni hodowcy korzystając z takich systemów mogą dostosować wszystko do warunków środowiskowych i odmian, które uprawiają, co pozwala im zmaksymalizować zbiory.

Systemy oparte na stole uprawowym przeznaczone są przede wszystkim dla plantatorów, którzy uprawiają na małą skalę i potrzebują efektywnego, aktywnego hydrosystemu, który idealnie pasuje do pomieszczenia uprawowego. Wiele takich systemów ma regularne rozmiary 60 lub 120 cm, które świetnie pasują do standardowych rozmiarów namiotów hodowlanych.

Dla tych, którzy chcą uprawiać kilka roślin, idealne są systemy modułowe, ponieważ znacznie skracają czas, w którym trzeba podlewać i zasilać dużą liczbę roślin. Mniejszy system ze stołem może być również przydatny przy hodowli sadzonek i młodszych roślin.

Nie trzeba być fizykiem kwantowym, by obsługiwać system odpływu i przypływu, który raz został zbudowany. Z pewnością jednak zechcesz zmaksymalizować swoje zbiory.

Doświadczeni hodowcy zalecają kontrolowanie i notowanie liczby przypływów i odpływów w ciągu jednego dnia oraz ilość odżywki potrzebnej do uzupełnienia systemu.

Za pierwszym razem liczba przypływów i odpływów prawdopodobnie nie będzie optymalna, co jest absolutnie w porządku. Nie bój się eksperymentować, dopóki nie dowiesz się, co w Twoim przypadku się sprawdza najlepiej. Znalezienie optymalnej liczby przypływów i odpływów w ciągu jednego dnia nie powinno zająć dużo czasu.

Kiedy Należy Umieścić Sadzonki w Systemie Przypływów i Odpływów

Wielu hodowców początkowo trzyma rośliny w kostkach z wełny mineralnej lub włóknach kokosowych. Zanim posadzisz sadzonki w systemie przypływów i odpływów upewnij się, że są mocno ukorzenione. Gdy zobaczysz wiele białych korzeni wyrastających z pożywki hodowlanej, sadzonki będą gotowe do dalszego rozwoju w hydrosystemie.

Pamiętaj o Wsparciu Dla Roślin

W porównaniu z innymi instalacjami hydroponicznymi, w których nie ma medium uprawowego wokół korzeni, systemy odpływu i przypływu nie wymagają dodatkowego wsparcia dla roślin. Jeśli jednak masz w planach wyhodować ogromne rośliny z dużymi kwiatami, powinieneś pomyśleć o wsparciu roślin dodatkowym medium, aby się nie wywróciły i uszkodziły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.