Zachowanie Środków BHP Przy Uprawie Indoor Roślin Konopi Indyjskich

Bezpieczeństwo jest ważną kwestią dla każdego hodowcy roślin konopi, a zwłaszcza dla wszystkich tych, którzy pracują w zamkniętych pomieszczeniach czy namiotach uprawnych. Nieprawidłowe obchodzenie się z używanym sprzętem w większości pomieszczeń może stwarzać zagrożenie, ponieważ w uprawie indoor większość sprzętu jest podłączona do prądu i, jeśli nie będą prawidłowo obsługiwane, może wywołać pożar. Również chemikalia zawarte w nawozach i pestycydach mogą uszkodzić oczy, płuca i skórę, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Poniżej znajdziesz 7 prostych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w miejscu indoorowej uprawy roślin konopi indyjskich.

1. Używaj Tylko Wysokojakościowego Sprzętu

Bez względu na to, kiedy i gdzie uprawiasz rośliny marihuany, zawsze używaj tylko wysokiej jakości sprzętu i akcesoriów. Nawet jeśli masz ograniczony budżet, to nie powinieneś oszczędzać na dobrym sprzęcie.

Niezależnie od tego, czy jest to lampa, wentylator, czy reflektor, którego używasz, zawsze staraj się używać dobrej jakości ekwipunku i nie kupuj taniej chińszczyzny. Istnieje wiele świetnych produktów w stosunkowo przystępnych cenach, więc powinieneś poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertą i wybranie czegoś profesjonalnego w swoim przedziale cenowym.
Wątpliwej jakości wyposażenie growroomu może powodować zwarcie w instalacji elektrycznej, a nawet doprowadzić do pożaru.

2. Utrzymuj Czystość w Miejscu Uprawy

Utrzymanie pomieszczenia do uprawy w czystości jest bardzo ważnym aspektem, dlatego od samego początku powinieneś zwracać na nią szczególną uwagę. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest stworzenie planu utrzymywania czystości według którego regularnie będziesz sprzątał w swoim growroomie.

Przestrzeń do uprawy należy gruntownie sprzątać przynajmniej raz w tygodniu, w zależności od wielkości, natomiast za każdym razem, gdy zajmujesz się pielęgnacją roślin, poświęć 10 minut więcej na szybkie sprzątanie tego, co nabrudziłeś.
Do takich czynności należy przykładowo wytarcie wszystkich rozlanych płynów. Pamiętaj również, aby odpowiednio przechowywać cały sprzęt, a wszystkie składniki odżywcze były szczelnie zamknięte. Ponadto należy wytrzeć wszystkie powierzchnie robocze i sprawdzić, czy cały sprzęt poprawnie działa.

W dniu sprzątania należy dokładnie wyczyścić całą przestrzeń uprawową. Dokładnie umyj podłogę, wszystkie powierzchnie robocze, pojemniki do przechowywania, półki itp.

3. Bądź Ostrożny z Użyciem Lamp Gazowanych

Wysokociśnieniowe lampy sodowe, a także inne rodzaje lamp wyładowczych gazowych są znane z tego, że mocno się nagrzewają. Stwarza to problem nie tylko dla samych roślin, którym będzie za gorąco, ale także dla bezpieczeństwa, gdyż wysokie temperatury zwiększają ryzyko pożaru. Jeśli instalujesz ten rodzaj oświetlenia w pomieszczeniu do uprawy roślin, będziesz potrzebować także systemu odprowadzającego gorące powietrze.

Upewnij się również, że lampy znajdują się wystarczająco daleko od wierzchołków roślin. Jeśli uprawiasz rośliny gatunku sativa, to pamiętaj, że mają one tendencję do rozciągania się bardziej w kierunku światła niż rośliny gatunku indica.

Pamiętaj także o tym, żeby chronić swoje oczy. Wiadomo, że długotrwałe narażenie na działanie wysokoprężnych lamp sodowych i innych lamp wyładowczych powoduje uszkodzenie wzroku. Diody LED, lampy parowe i wszystkie inne źródła światła, które mogą wytwarzać promienie UVA, UVB i UVC, z czasem również podrażnią i uszkodzą Twoje oczy.

Dlatego pamiętaj, aby zainwestować w dobre okulary, które są przeznaczone do użytku w ogrodnictwie wewnętrznym. Nie tylko ochroni to twoje oczy, ale również sprawi, że będziesz mniej podatny na bóle głowy.

4. Bądź Ostrożny Przy Pracy z Prądem

Uprawa marihuany wymaga zużycia dużej ilości energii elektrycznej. Zasilanie potrzebne do działania całego sprzętu może łatwo przeciążyć bezpiecznik lub gniazdko i spowodować, że kable będą się wręcz przepalać. Dlatego powinieneś zainwestować w wysokiej jakości sprzęt elektryczny, taki jak szczególnie grube kable, stateczniki, pożadne wtyczki i gniazdka.

Powinieneś także trzymać jak najwięcej kabli z dala od podłogi. Pomaga to zmniejszyć ryzyko pożaru spowodowanego, np. rozlaniem wody podczas podlewania, a także zapobiega potknięciu się i upadkowi. Pamiętaj, że potknięcie się lub upadek może spowodować przewrócenie się sprzętu, co z kolei może uszkodzić inny sprzęt lub rośliny, a co gorsza, spowodować pożar.

5. Bądź Przygotowany Na Możliwy Wybuch Pożaru

Niestety uprawa indoor niesie za sobą ryzyko wywołania pożaru i tak samo, jak trzeba się z tym liczyć, tak samo należy się na to przygotować. Nie jest powiedziane, że akurat w twoim growroomie wybuchnie pożar, ale istnieje kilka sposobów, jak możesz zmniejszyć to ryzyko o prawie 100%.

Po pierwsze, zawsze przechowuj gaśnicę w swojej strefie uprawy i naucz się jej prawidłowo używać. Dobrym pomysłem jest również przechowywanie latarki obok gaśnicy na wypadek awarii oświetlenia.

Po drugie, jeśli zastosujesz się do poprzednich czterech punktów tego artykułu, to ryzyko wybuchu pożaru będzie niemalże znikome.

6. Chroń Oczy, Skórę i Drogi Oddechowe

Nie mniej ważne jest, aby podczas pracy w growroomie chronić także samego siebie. Dobrym pomysłem jest noszenie, np. ochronnego kombinezonu, który zakryje większość ciała, aby chronić skórę przed wszystkimi agresywnymi chemikaliami w nawozach lub środkach wyrównujących poziom pH.

Powinieneś również nosić odpowiednie okulary ochronne podczas obchodzenia się z chemicznymi roztworami odżywczymi lub nawozami. Jeśli dostaną się do oczu, substancje chemiczne zawarte w tych roztworach mogą spowodować poważne uszkodzenia oczu (czasami nawet ślepotę).

7. Bądź Ostrożny Przed Policją i Sąsiadami

I ostatni punkt to oczywiście przykazanie każdego growera. Niestety nadal istnieje wiele miejsc, w których używanie, posiadanie i/lub uprawa konopi jest nielegalne. W wielu z tych miejsc uprawa może skutkować surowymi karami pieniężnymi, a nawet więzieniem.

Zanim zaczniesz uprawiać marihuanę, upewnij się, że zapoznałeś się z dotyczącymi tego przepisami, jakie panują w kraju, w którym przebywasz. Jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie uprawa roślin konopi indyjskich jest tolerowana lub legalna, poświęć trochę czasu na zapoznanie się z prawem i upewnij się, że go przestrzegasz. Może to ograniczyć liczbę roślin, które możesz uprawiać, lub sprzętu, którego możesz używać, ale zawsze to lepsze niż wylądowanie za kratkami.

Jeśli masz jednak w nosie prawo i planujesz uprawiać rośliny w miejscu, w którym jest to nielegalne, upewnij się, że nie przyciągasz niechcianej uwagi. Nie mów nikomu o swojej uprawie i upewnij się, że pracujesz w miejscu, w którym najmniej będzie to przeszkadzało osobom z otoczenia. Mówimy tu o lampach do uprawy, hałasie sprzętu lub zapachu roślin.

Aby tak było powinieneś uprawiać rośliny poza zasięgiem wzroku innych osób. System wentylacyjny powinien być tak skonstruowany, aby powietrze wylotowe było z dala od okien sąsiadów, którzy poczują zapach roślin. Unikaj zwracania na siebie uwagi włączając lampy, które naprawdę mocno świecą i będą zauważalne w nocy. Dlatego też dobrze przyciemnij pomieszczenie do uprawy. I oczywiście unikaj uprawy na obszarach mieszkalnych lub w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.