Odpowiednia Odległość Między Roślinami

Jaka Jest Właściwa Odległość Między Roślinami Konopi w Pomieszczeniu Do Uprawy?

Rośliny marihuany, aby zdrowo się rozwijać, muszą zachować pewną odległość od siebie. Pytanie brzmi, ile i jak najlepiej rozmieścić rośliny w growroomie? Rzeczywiście, jest to ważne pytanie, ponieważ rozstaw roślin jest kluczowym czynnikiem dla udanej uprawy.

Przede wszystkim zależy to od tego, jak duży jest obszar przeznaczony do uprawy i jak dużo mamy dostępnego miejsca. W zależności od uprawianej odmiany konopi, wymagana przestrzeń na jedną roślinę może wynosić od 0,3m² do 1m². Oczywiście istnieją również inne, decydujące czynniki takie jak donice, oświetlenie i wentylacja.

Rośliny zawsze powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od roślin sąsiednich, aby nie dochodziło do problemów. Przepełniony growroom nie służy ani roślinom ani ich rozwojowi. W momencie, gdy liście i gałęzie roślin konopi wzajemnie na siebie i ponad siebie wyrastają, stają się coraz bardziej wilgotne i tracą zdolność do skutecznej transpiracji.

W rezultacie sprzyja to rozwojowi pleśni i inwazji szkodników, np. wciornastków lub przędziorków. Problem ten pogłębia się w przypadku nieodpowiedniej regulacji temperatury i wilgotności oraz słabej wentylacji. Najlepiej jest pozostawić między roślinami odstęp co najmniej 10 cm. W ten sposób rośliny mogą się rozwijać bez zakłóceń.

Doniczki i Wielkość Roślin

Zazwyczaj, im większa donica, tym większe rośliny będą rosły. Na początku, gdy rośliny są jeszcze małymi sadzonkami, wystarczy mała doniczka o pojemności 0,25-0,5l. Później, gdy rośliny podrosną i nabiorą wysokości, to rodzaj odmiany decyduje o wielkości doniczki: w zależności od tego, czy uprawiana jest krzaczasta i nisko rosnąca Indica, czy długaśna Sativa.

Kwadratowe Doniczki Pozwalają Na Zaoszczędzenie Miejsca

Jeśli chcesz uprawiać rośliny o wysokości około 80 cm, potrzebujesz doniczek o pojemności około 3,7 litra. Jeśli rośliny mają rosnąć większe, zaleca się stosowanie doniczek o objętości 8-18l.

Oświetlenie a Wielkość Roślin

Oświetlenie powinno być zaplanowane w taki sposób, aby do możliwie każdego zakamarka rośliny dostawało się jak najwięcej światła. Wymaga to wysokiej jakości reflektora, który zapewnia równomierny rozkład światła. Dodatkowo, ściany pomieszczenia do uprawy lub namiotu do uprawy powinny być wykonane lub pokryte wysoce odblaskową folią lub powłoką. Dzięki temu można optymalnie wykorzystać dostępne światło i jednocześnie zaoszczędzić dużo energii.

Lampy HPS Double Ended są w stanie wytwarzać światło o jedną trzecią bardziej intensywne niż tradycyjne lampy sodowe. Jednak ze względu na wysoką temperaturę, lampy te muszą być zawieszone odpowiednio wysoko nad wierzchołkami roślin.

Jeśli duża część roślin konopi nawzajem robi sobie cień, będzie to miało również (negatywny) wpływ na rozwój roślin. W rezultacie rośliny wyprodukują mniej trychomów i mniej dużych kwiatów. Powoduje to spowolnienie wzrostu roślin i ułatwia występowanie chorób. Jeśli zauważysz, że rośliny zacieniają się nawzajem, to musisz je od siebie oddalić.

Cyrkulacja Powietrza i Wentylacja

Każdy growroom, w zależności od wielkości wymaga co najmniej jednego wentylatora oscylacyjnego. Wszystkie części roślin powinny być zroszone lekkim strumieniem powietrza. Stagnacja powietrza może mieć negatywny wpływ na rośliny i sprawiać, że liście będą zbyt wilgotne. Jeśli niektóre części pomieszczenia do uprawy nie mają wystarczającego przepływu powietrza, należy umieścić rośliny dalej od siebie i, w zależności od sytuacji, dodać drugi (trzeci, czwarty….) wentylator.
Odpowiedniej wielkości wentylator stale transportuje zużyte powietrze i wilgoć z pomieszczenia do uprawy. W uprawie indoor dla zdrowego i silnego wzrostu roślin wentylator jest niezbędny.

Każda Roślina Jest Wyjątkowa

Każda roślina konopi i każda odmiana jest wyjątkowa pod względem kształtu, wysokości wzrostu, potrzeb, niezbędnej przestrzeni i własnych wymiarów. Tym samym w każdym przypadku należy zadbać o optymalne warunki, upewniając się, że rośliny wzajemnie się nie dotykają. Podczas uprawy należy kilkakrotnie zmieniać rozstaw między roślinami, aby były zdrowe i tym samym szczęśliwe, bo tylko wtedy uszczęśliwią swojego właściciela.

Rozstaw Roślin w Metodzie ScrOG

Stosowanie siatek, czyli uprawiając metodą ScrOG jest obecnie bardzo popularne i, podobnie jak metoda SOG, jest praktykowane przez wielu hodowców. Dzięki tym metodom czasami może być trudno zapewnić wystarczającą odległość między roślinami konopi. Przez siatkę i ogólnie przepełnione pomieszczenie do uprawy gałęzie roślin są ściskane i tym samym powstają optymalne warunki dla rozprzestrzeniania się szkodników i patogenów.

Jednocześnie siatka ScrOG może jednak być używana do utrzymywania gałęzi i liści w pewnej odległości od siebie oraz do prowadzenia roślin w pożądanym kierunku. Pomocne może okazać się, gdy rośliny nie rosną zbyt gęsto, a światło i powietrze mogą łatwo dotrzeć do wszystkich części rośliny. W przypadku metody ScrOG zaleca się stosowanie drugiego wentylatora oscylacyjnego przy powierzchni podłogi (na 1 m²), aby zapewnić roślinom wystarczającą wentylację.

  • Należy usunąć liście znajdujące się w dolnej części rośliny, które otrzymują mało lub prawie wcale światła i które ograniczają cyrkulację powietrza.
  • Niezależnie od metody uprawy, jeśli to możliwe, korzystne jest utrzymywanie wilgotności na poziomie 50-56%.
  • Należy regularnie sprawdzać rośliny i obcinać lub podwiązywać gałęzie, które zachodzą na siebie, tak aby się nie stykały.

Dobra Rada

Wskazane jest posiadanie mniejszej liczby większych roślin, niż większej ilości mniejszych. Każda roślina powinna mieć wystarczająco dużo miejsca, tak aby była całkowicie zaopatrzona w światło. Dokładny wzór na liczbę doniczek dla odpowiednio dużej przestrzeni uprawnej jest trudny do podania i pozostaje bardzo ogólny. Zależy to między innymi od jakości i intensywności światła. Przykładowo, pod lampą HPS Double Ended o mocy 600W można umieścić więcej roślin niż pod zwykłą lampą sodową o tej samej mocy. Podobnie jest z lampami LED, gdzie bardzo ważna jest ich wydajność, spektrum światła oraz jakość poszczególnych elementów.

Te czynniki decydują o tym, ile roślin można umieścić pod lampą sodową o mocy 600W lub porównywalną lampą LED:

  • Typ reflektora
  • Wielkość doniczek
  • Odmiana konopi i charakterystyka jej wzrostu
  • Czy rośliny będą przycinane?
  • Kontrola warunków uprawy (temperatura, cyrkulacja powietrza, wilgotność, wymiana powietrza)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.