Jeśli planujecie stworzyć własną uprawę marihuany, ale chcielibyście się dowiedzieć, jakie macie w tym zakresie możliwości, czyli jakie istnieją metody jej uprawy, jakie są ich zalety i wady i która najbardziej nadaje się do Waszych umiejętności, to zapraszamy do lektury.
Najbardziej znanymi i popularnymi systemami uprawy rośliny marihuany, które się stosuje, są:
- DWC – Deep Water Culture
- NFT – Nutrient Film Technique
- Metoda Przypływu i Odpływu
- System Aeroponiczny
Podstawą wszystkich tych systemów jest zamknięty obieg roztworu ze składnikami odżywczymi i używa się w nich substratów innych niż ziemia, czyli keramzyt, perlit, czy też wełnę mineralną. Poza tym do każdego systemu niezbędna jest pompka, oświetlenie oraz miernik. Ponadto w każdym systemie można zintegrować zbiorniki wodne, aby stworzyć jeszcze bardziej wydajniejszą uprawę.
Jednakże, przy wszystkich wspólnych cechach, te przeróżne systemy znacznie się od siebie różnią pod względem sposobu realizacji wymagań.
Oprócz obiegu roztworu składników odżywczych, można cały system uzupełnić o zamknięte obiegi CO2 i tlenu. W połączeniu z grzybami, tlen produkowany przez rośliny jest ostatecznie przekształcany z powrotem w dwutlenek węgla, który z kolei rośliny wykorzystują do fotosyntezy. Na tym etapie skupimy się jednak wyłącznie na systemie wodnym, wykluczając system powietrza ze względu na bardzo dużą złożoność spowodowaną wieloma czynnikami.
Zalety:
- Efektywne dostarczanie wody, składników odżywczych i tlenu do korzeni: ochrona naturalnego środowiska
- Brak osadów składników odżywczych w podłożu
- Ze względu na brak ziemi brak szkodników, takich jak wełnocowate, ziemiórkowate czy skoczogonki nie mają zapewnionego środowiska kolonialnego
- Gdy raz stworzymy taki system, możemy go używać nieskończenie wiele razy bez potrzeby pracochłonnego przygotowywania
- Podłoża hydroponiki mogą być stosowane kilkakrotnie w przeciwieństwie do gleby
- Można go stosować zarówno indoor jak i outdoor
- Duża oszczędność miejsca, możliwość montażu w poziomie i w pionie
Wady:
- Pierwsze skonstruowanie wymaga dużego nakładu planowania i pracy
- Wymaga dużej ilości wiedzy, uczenie się metodą prób i błędów
- Rośliny są delikatniejsze i wrażliwsze na błędy niż w glebie