Bending, Czyli Podwiązywanie Łodyg Roślin Konopi

Podwiązywanie łodyg roślin konopi pozwala nie tylko uzyskać zrównoważoną uprawę, ale także gwarantuje bogatsze zbiory i mocniejsze kwiaty. Tak zwany bending może również wypełnić wolną przestrzeń w pokoju.

Plantatorzy marihuany podwiązują swoje rośliny z wielu powodów. Dzieje się tak dlatego, bo wszystkie części rośliny, lub wszystkie rośliny, mają równy dostęp do światła. Przyginanie może być również stosowane w celu osiągnięcia jednakowej wysokości wszystkich roślin. Pozwala to również na wykorzystanie pustej przestrzeni w obszarze uprawy.

Kiedy Należy Podwiązywać Łodygi?

Podwiązywanie może być w zasadzie wykonane w dowolnym momencie wzrostu i kwitnienia, należy tylko upewnić się, że rośliny nie zginają się ani nie łamią. Dobrze jest rozpocząć podwiązywanie wtedy, gdy rośliny są dobrze ukorzenione i już nieco wysokie. Tylko wtedy można zobaczyć, jak rozwija się struktura rośliny i które pędy nadają się do podwiązywania.

Nie zaleca się również wykonywania powiązywania w ostatnich dwóch tygodniach przed zbiorami. Końcówki roślin są wtedy zazwyczaj już zbyt twarde i ich deformacja jest bardzo kłopotliwa, co może doprowadzić do złamania łodygi. Najbardziej odpowiednim okresem jest faza wzrostu i pierwszy miesiąc kwitnienia, zwłaszcza jeśli stosuje się metody Sea of Green (SOG) lub Screen of Green (SCROG).

Które Łodygi i Jak Można Podwiązać?

Do podwiązania można użyć drutu ogrodniczego pokrytego powłoką izolacyjną lub siatki nośnej. Czasami dostępne są również plastikowe klipsy, które przeciąga się przez łodygi, aby zginały się pod naciskiem. Najłatwiej jest wiązać się za pomocą siatki nośnej – z kilku powodów.

Z jednej strony pozwala to na wyginanie gałązek bez większych komplikacji w całym cyklu wegetacyjnym. Drugą zaletą jest to, że podczas zbiorów siatkę można usunąć znacznie łatwiej niż drut ogrodowy. Na przykład jeśli stosujesz metodę Sea of Green za pomocą drutu ogrodowego, to podczas żniw będziesz miał całkowicie zbędną pracę polegającą na usunięciu go z łodyg.

Z drugiej strony, należy powiedzieć, że drut ogrodowy niezawodnie wygina gałązki, podczas gdy siatka może je podnieść – ale rozwiązaniem tego problemu jest wystarczająco mocne zaciśnięcie siatki. Siatkę mocuje się nad roślinami na takiej wysokości, aby wygięte łodygi można było skierować w jej otwory. Siatki nośne mają zazwyczaj różne wymiary oczek. W przypadku wyginania najlepszy jest otwór o wymiarach 12 cali na 12 cali lub mniejszy, ponieważ zapewnia on więcej możliwości złapania zgiętych gałęzi.

Ponadto siatka podtrzymująca zapobiega łamaniu się łodyg przed zbiorem, kiedy pąki są już duże i ciężkie. Należy zauważyć, że jeśli używasz drutu ogrodowego, masz więcej opcji do podwiązania w dół. Otwory w siatce nośnej często nie znajdują się tam, gdzie ich w danej chwili potrzebujesz.

Niezależnie od powodów podwiązywania, zawsze podwiązywane są najdłuższe pędy i należy dołożyć wszelkich starań, aby w ten sposób uzyskać zrównoważoną uprawę, równomiernie oświetloną światłem lamp lub słońca. Łodygi są wygięte od środka rośliny do miejsc, gdzie dostają wystarczająco dużo światła i przestrzeni. Pędy nie powinny być zginane bezpośrednio przy wierzchołku, lecz dopiero przy drugiej lub trzeciej nasadzie pędu.

W dniu podwiązywania końcówki wygiętych gałązek będą skierowane w dół, ale już następnego dnia otrząsną się z szoku i ponownie skierują się ku górze. Podwiązywanie może być również wykonywane na roślinach przycinanych, czyli u takich, u których uszczypano jeden lub więcej pędów, co sprzyja wzmożonemu tworzeniu się nowych pędów bocznych i pąków kwiatowych.

Jakie Są Efekty Bendingu?

Poprzez podwiązanie górnych pędów uzyskuje się lepsze oświetlenie dolnych gałęzi. Dzięki temu rosną one szybciej i są silniejsze. W związku z tym można spodziewać się na nich większych i bardziej zwartych kwiatów. Roślina otrzymuje światło większą powierzchnią swojego ciała, a także więcej oprysku preparatami wspomagającymi, jeśli są one stosowane. W pewnym stopniu ogranicza się przez to również ryzyko rozwoju pleśni, ponieważ gałęzie, liście i kwiaty są od siebie bardziej oddalone, dzięki czemu mają lepszą wentylację.

W przypadku zastosowania siatki podtrzymującej można również lepiej ustawić te liście, które rzucają cień na niektóre kwiaty. Nie musi to oznaczać zrywania liści, jak to robią niektórzy hodowcy. Jeśli możesz, po prostu umieść liść pod siatką i masz jeden problem mniej.

Sea of Green

Jeśli już wspomnieliśmy powyżej o metodzie Sea of Green (SOG), to również ją opiszemy: W SOG chodzi o to, że na danym obszarze sadzi się jak największą ilość roślin. Rośliny przechodzą tylko przez bardzo krótką fazę wzrostu. Wskazane jest, aby wybrać odmianę, która ma szybki wzrost w fazie kwitnienia, ponieważ takie odmiany początkowo tworzą słabsze gałęzie, które szybko rosną. W takim przypadku można je łatwiej wyginać i niemal codziennie wplatać w siatkę nośną.

Rośliny nie są przycinane, natomiast dolne gałęzie są całkowicie usuwane. Zazwyczaj pozostawia się górne cztery do ośmiu gałęzi na każdej roślinie. Ze względu na gęstą roślinność światło nie ma szans dotrzeć do niższych warstw. Usuwając je, roślina może skierować całą swoją energię na górne kwiaty.

Celem Sea of Green jest uzyskanie maksymalnej ilości roślin pokrytych kwiatami. Poprzez dążenie do tego, aby zawsze wplatać gałęzie w siatkę i eliminować wszystkie te, które nie mają szansy wydostać się poza nią, otrzymujemy zwarty obszar kwiatów: zielone morze – czyli po angielsku Sea of Green.

W ten sam sposób można również prowadzić hodowlę pionową, co często czynią hodowcy w krajach północnych. Siatki są rozciągnięte wzdłuż wszystkich ścian growboxa, a w środku zawieszona jest pionowo lampa bez reflektora. W ten sposób tworzą one cztery ściany z roślin i znacznie zwiększają obszar uprawy.

Screen of Green (SCROG) jest dokładnym przeciwieństwem Sea of Green (SOG). Dzieje się tak dlatego, że zamiast uprawiać jak najwięcej małych roślin, SCROG polega na przycinaniu roślin tak, aby się rozrastały i zajmowały coraz większą powierzchnię. Jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczny sposób, ponieważ potrzebujesz jak najmniejszą ilość roślin, podczas gdy przy SOG potrzebujesz ich jak największą ilość.

Za pomocą siatki podtrzymującej nowo pojawiające się pędy są splatane w taki sposób, że podobnie jak w przypadku SOG dąży się do jednego celu: do stworzenia jak najgęstszego obszaru kwitnienia. SOG jest łatwiejszy do realizacji niż SCROG, co jednak wykracza poza zakres tego artykułu, aby bardziej wgłębić się w temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.