Cannabis, Marihuana, Ganja, Pot, Weed – Skąd te Nazwy?

Obojętnie z jakiego krańca ziemi pochodzisz, to dla marihuany znasz kilka nazw. Ta roślina – Cannabis, Marihuana, Ganja, Pot, Weed, a w naszych kręgach trawka, zioło bądź marycha to, tak naprawdę, lek o różnych nazwach. Być może będziesz zaskoczony historią pochodzenia nazwy, której używasz do nazwania tej rośliny, dlatego postanowiliśmy nie tylko o nich napisać, ale i też o ich historii.

Cannabis, Ganja, Trawka, Marihuana – ta legendarna roślina w swojej długiej historii otrzymała kilka nazw. Ale skąd one się właściwie wzięły? Ludzie używają tej rośliny już od tysięcy lat i wraz z coraz bardziej uściślającą się sympatią do tej rośliny powstawał cały rząd nazw, które ją wyrażają. Jeśli spojrzymy na historię nazw dla marihuany to zagłębimy się w globalną historię kultury tej rośliny. W niektórych zakątkach ziemi najczęściej mówi się na nią cannabis, czyli używa się naukowego określenia, jednak istnieją też takie regiony, w których wybierane są nazwy nawiązujące do kategorii duchowej.

Cannabis

Cannabis to najbardziej pospolita, naukowa nazwa dla marihuany. Jest to też niewątpliwie pierwsza nazwa, którą nadano tej roślinie i pojawia się ona nawet w grecki tekstach jako κάνναβις albo kannabis. Nazwa ta przypuszczalnie pochodzi od łacińskiego słowa cannabis, ale znaleziono je najpierw w starogreckich tekstach Herodota. Mimo, że słowo cannabis stało się naukową nazwą dla tej rośliny to pierwsza wzmianka o niej ma związek z jej psychoaktywnym działaniem.

W historiach Herodota z 440 roku p.n.e. mówi się o cannabisie jako o środku używanego w łaźniach parowych w celu relaksu i przeżycia euforii. W gruncie rzeczy używano go głównie w celu relaksu a mniej ze względu na jego lecznicze właściwości. Jednak istnieją też wzmianki o medycznym wykorzystywaniu cannabisu w łaźniach parowych.

Słowo Cannabis powróciło do zachodniej kultury dopiero w połowie XVI wieku, gdy po raz pierwszy uwzględniono je w słowniku Oxford Dictionary. W słowniku słowo cannabis używane jest dla tych części rośliny, które można „palić, żuć albo pić w celu wywołania działania halucynogennego bądź odurzającego.” Później nazwa dla naukowego określenia marihuany rozprzestrzeniała się coraz bardziej.

Marihuana – nazwa na zachodzie

Najbardziej lubiana roślina wśród ludzi w Ameryce w XIX wieku najczęściej była nazywana jako cannabis. Określenie to było używane w czasopismach w celu nazwania leku, który był wykorzystywany do leczenia różnych dolegliwości. Nazwa Marihuana aż do Meksykańskiej Rewolucji we wczesnym XX wieku nie odgrywała żadnej roli i pierwotnie była hiszpańskim wyrazem dla mieszanki ziołowej.

Marihuana była więc nie nazwą dla cannabisu, ale dla mieszanki ziół, która w Meksyku służyła do całkowicie innych celów. Pierwotnie zwana jako marihuana mieszanka ziołowa była żuta i w ogóle nie zawierała jakichkolwiek części rośliny cannabisu. Jednak w trakcie Meksykańskiej Rewolucji wielu ludzi uciekało przez granicę do Stanów Zjednoczonych i mieli oni przy sobie sporą ilość właśnie cannabisu. Aby przejąć kontrolę nad rosnącym sprowadzaniem tego specyfiku Stany Zjednoczone zaczęły trwającą dobre 100 lat prohibicję przeciwko tej roślinie. W całym tym zamieszaniu popełniono błąd, że cannabis nazwano marihuaną. Był to błąd, który na długo pozostał niezauważony. Od tamtej pory na zachodzie używa się nazwy marihuana mając na myśli cannabis i dotarło to nawet do Europy. W międzyczasie marihuana to globalnie znana nazwa dla cannabisu.

Ganja – nie pochodzi od Rastafari!

Istnieje szeroko rozpowszechniony błąd, że nazwa Ganja pochodzi z kultury Rastafari. Słowo Ganja ma swoje pochodzenie w języku indyjskim i jest podobne do nazwy świętej rzeki Ganges. Ganja to Sanskryt dla Cannabis Sativa, rośliny, która rośnie na brzegach rzeki Ganges. Przyjmuje się, że okazała Cannabis Sativa, właśnie dlatego otrzymała nazwę Ganja. Nazwa ta właściwie odnosi się do specyficznego, indyjskiego i bardzo mocnego preparatu z tej rośliny. Ganji używano w celach medycznych oraz duchowych. Często podawano ją jako Bhang, czyli Ganja w wersji do picia. Bhang jest to wyciąg z żeńskich kwiatów oraz liści marihuany, który pije się jako herbatę.

Pot – dlaczego marihuanie nadano nazwę czegoś, w czym się gotuje?

Oznaczenie „Pot“ należy do najbardziej zagadkowych tajemnic w historii tej rośliny, ponieważ jest to słowo dla przyrządu kuchennego i zaczęto go używać w Stanach Zjednoczonych dopiero w latach trzydziestych XX wieku. Nazwa ta pochodzi od hiszpańskiego słowa potiguaya. Potiguaya to zespojenie słów zwrotu potación de guaya. Jest to mikstura, którą przyrządza się poprzez „ukiszenie” kwiatów marihuany w winie albo brandy. Potación de guaya oznacza w dosłownym tłumaczeniu „napój żałoby” i stosowano go po to, aby uwolnić ludzi od ich rozpaczy. Pot w latach trzydziestych XX wieku przywędrował do Stanów Zjednoczonych i bardzo szybko stał się slangiem dla marihuany.

Weed, czyli trawka

Przyjmuje się, że słowo trawka (weed) jest niemalże odpowiedzią na pot, którą zaczęto stosować w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, aby wreszcie uwolnić się od używania poprzedniej wersji. Jednak może być też tak, że zaczęto mówić trawka (weed), ponieważ roślina ta może, de facto, rosną niemalże wszędzie i jest wytrzymała w wielu warunkach.

Masa możliwości, aby miłość do rośliny przyodziać w słowa

Wszystkie te przeróżne nazwy, które na całym świecie powstały tylko i wyłącznie w celu nazwania cannabisu, doprowadziły do tego, że w międzyczasie możemy je używać jako synonimy. Każdy wie, o co chodzi. Trochę wygląda na to, że ludzie lubią honorować tą roślinę tyloma nazwami i w ten sposób okazują jej swoją sympatię oraz słabość do niej. Każda nazwa pasuje do innego momentu i sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.